Най-малко 9061 души са загинали при израелските удари в Газа от 7 октомври насам, включително 3760 деца, съобщи контролираното от "Хамас" министерството на здравеопазването в Газа. Журналистите не можаха да проверят по независим начин данните, предоставени от израелските или палестинските власти, предаде „Гардиън“.
Израелските сили твърдят, че при нощните операции са убити "десетки" бойци на „Хамас“. ЦАХАЛ разпространиха изявление, в което се казва, че при нощните операции изтребителите и бронираните сили на ЦАХАЛ са били обстрелвани с противотанково оръжие и гранати.
Джо Байдън заяви, че трябва да има "пауза" в боевете в Газа, за да се даде възможност за освобождаване на заложниците. На 1-ви ноември президентът на САЩ говореше на предизборна кампания за набиране на средства в Минеаполис, когато една жена го извика, че трябва да призове за прекратяване на огъня. Байдън отговори: "Мисля, че имаме нужда от пауза. Пауза означава да се даде време за освобождаване на затворниците". По-късно служители на Белия дом уточниха, че той е имал предвид заложниците, държани от „Хамас“.
Долната камара на парламента на Бахрейн обяви, че прекъсва всички икономически връзки с Израел. Кралството е една от първоначалните страни, подписали споразуменията от Абрахам, които нормализираха отношенията между Израел и някои арабски държави.
Израел е нанесъл удар по жилищна сграда в бежанския лагер Бурейдж в централната част на Газа, при което са загинали най-малко 15 души, според спасителната организация на гражданската защита на Газа.
Най-малко 195 палестинци са били убити при два кръга израелски въздушни удари по бежанския лагер Джабалия в Газа на 31-ви октомври и 1-ви ноември, съобщи медийната служба на правителството, управлявано от „Хамас“. Израел твърди, че е убил висши служители на „Хамас“ и при двете нападения. ЦАХАЛ съобщиха, че при въздушния удар на 1-ви ноември е бил улучен Мохамед А'сар, командир на противотанковия ракетен комплекс на „Хамас“.
Службата на ООН за правата на човека заяви, че въздушният удар на Израел по бежанския лагер Джабалия в Газа може да се счита за военно престъпление. Агенцията заяви, че има "сериозна загриженост" предвид "големия брой цивилни жертви и мащаба на разрушенията" след ударите. Ръководителят на хуманитарната служба на ООН Мартин Грифитс заяви, че въздушните удари са "само последното зверство, което сполетява народа на Газа", и заяви, че светът "изглежда неспособен или не желае да действа".
Мащабът на трагедията в Газа е "безпрецедентен", заяви генералният комисар на основната агенция на ООН в Палестина, след като посети обсадената територия за първи път от 7 октомври насам. Филип Лазарини от Агенцията за подпомагане на палестинските бежанци (UNWRA) определи посещението си в ивицата Газа като "един от най-тъжните дни в моята хуманитарна работа" и призова за "смислена" хуманитарна реакция, която да предотврати смъртта на хората в Газа.
Според египетските служители се очаква четиристотин души с чуждестранни паспорти да преминат през граничния пункт Рафах, както и 60 ранени. Граничният пункт беше отворен за първи път на 1-ви ноември.
По данни на организацията "Лекари без граници" над 20 000 ранени все още са в капан в ивицата Газа, въпреки евакуирането на някои притежатели на чуждестранни паспорти и тежко ранени палестинци през границата с Египет.
18 израелски войници бяха убити сред ожесточени боеве в Газа в поредица от инциденти, които подчертаха нарастващите предизвикателства пред ЦАХАЛ в опитите им да навлязат по-навътре в застроените райони на региона. Най-голямата загуба на човешки живот е, когато на 31-ви ноември бронетранспортьор "Намер" е бил ударен от противотанкова управляема ракета, убивайки 11 войници и ранявайки още няколко.
Миналата седмица тайландски официални лица проведоха преки преговори с „Хамас“ в Иран. Преговарящите се срещнаха с представители на „Хамас“ в Техеран на 26 октомври и получиха обещание, че 22-та тайландци, държани в Газа, ще бъдат освободени в "подходящия момент", заяви Арипен Утарасин.
Единствената болница за лечение на ракови заболявания в Газа е спряна от работа, след като е свършило горивото, съобщиха представители на здравните власти. Директорът на болницата за турско-палестинско приятелство заяви на пресконференция: "Казваме на света: не оставяйте пациентите с рак на сигурна смърт, защото болницата не работи."
Група експерти по правата на човека, упълномощени от ООН, включително специалният докладчик за окупираните палестински територии, че "времето за предотвратяване на геноцида и хуманитарната катастрофа в Газа изтича", предаде АФП.
"Оставаме убедени, че палестинският народ е изложен на сериозен риск от геноцид", заявиха експертите в съвместно изявление.
"Времето за действие е сега. Съюзниците на Израел също носят отговорност и трябва да действат сега, за да предотвратят катастрофалния му курс на действие."/БГНЕС