Нови проблеми за Nestle с бутилираната вода Perrier

Perrier вече няма право да използва описанието "натурална минерална вода".

 

Френските власти наредиха на Nestle да спре филтрирането на своята вода Perrier и не разрешиха на марката да използва описанието "натурална минерална вода".

Правителственият префект на южния регион Гард, където се добива и бутилира Perrier, обаче заяви, че продуктът не представлява риск за потребителите.

Необходимостта да се премахне филтриращата система в рамките на два месеца е нов удар за Nestle, която в пика на популярността на Perrier е продавала близо един милиард бутилки годишно в 140 държави по света.

От известно време швейцарският конгломерат за храни и напитки е подложен на натиск във връзка с Perrier и други марки, тъй като разпоредбите на ЕС строго ограничават какви обработки са позволени за всеки продукт, продаван като натурална минерална вода.

Nestle Waters заяви, че ще изпълни заповедта за спиране на микрофилтрирането и че е "решена да търси решения", които да позволят на префекта да поднови разрешението за използване на описанието "натурална минерална вода".

Властите заявиха, че решението за това дали Perrier може да се счита за "натурална минерална вода" ще бъде взето до 7 август.

След оплаквания от потребителски групи френски магистрат тази година започна разследване за измама на Nestle и конкурентната бутилираща компания Sources Alma заради подозрения в незаконна обработка на минерални води, които се продават на по-висока цена.

През 2024 г. Nestle Waters призна, че използва забранени филтри и ултравиолетова обработка на минерални води, които по закон трябва да се преработват по естествен начин. Тя плати глоба в размер на два милиона евро (2,2 милиона долара), за да избегне съдебни действия във връзка с използването на незаконни водоизточници и филтриране. По това време обаче компанията заяви, че заместващите филтри са одобрени от правителството и че водата ѝ е "чиста".

Експертите на регионалните здравни власти обаче прецениха, че въведената система за микрофилтриране не отговаря на нормативните изисквания, което предизвика издаването на заповедта на 7 май.

Възможността правителството да си е затворило очите за незаконни практики за филтриране се разследва от комисия на френския сенат след разкрития в медиите, че през 2023 г. кабинетът на министър-председателя и кабинетът на президента са препоръчали да се позволи на Nestle да продължи с микрофилтрирането въпреки официалните предупреждения.

Бившият генерален директор на здравеопазването на Франция Жером Саломон е призовал за спиране на разрешителното за дейността на Nestle в обектите, които произвеждат Vittel и други марки в региона Вогези в Източна Франция и Perrier във Vergeze в южния регион Gard.

Президентът Еманюел Макрон отрече да се е поддал на лобирането от страна на швейцарския хранителен гигант.

Foodwatch, една от потребителските групи, които се изказаха публично за практиките на бутилиращите компании, заяви, че "това решение е в правилната посока" и изрази надежда, че провежданото разследване ще "хвърли пълна светлина върху действията, извършени от мултинационалната компания и нейните ръководители". | БГНЕС, АФП

Последвайте ни и в google news бутон