Мината за въглища "Колубара" в Сърбия никога не затваря - 24 часа в денонощието, 365 дни в годината, багери работят денонощно, за да добият изкопаемото гориво, предаде АФП.
Въпреки че по-голямата част от света се отказва от използването на въглища заради свързаното с тях замърсяване, Сърбия продължава да разчита на тях, като осигурява около 70 % от електроенергията си.
Горивото осигурява ниски цени на електроенергията и хиляди работни места в бедната балканска държава.
Освен от въглища, една четвърт от електроенергията в Сърбия идва от водноелектрически централи, а останалата част - от възобновяеми енергийни източници.
Съобщава се, че въглищата, добивани в Колубара, захранват достатъчно електроцентрали, за да произвеждат половината от електроенергията в страната, като за добива на 26-27 млн. тона въглища всяка година са заети повече от 11 000 работници.
Цените на електроенергията в Сърбия са значително по-ниски, отколкото в по-голямата част от Европа - през юни киловатчас е струвал 0,096 евро, което е една трета от средната стойност за Европейския съюз, която е 0,289 евро.
Сръбският президент автократ Александър Вучич често споменава ниските цени на електроенергията по време на речите си.
Въпреки това Сърбия е подложена на натиск от страна на Международния валутен фонд (МВФ) да повиши цените и през тази година три пъти е повишавала тарифите.
"Продължаващите повишения на тарифите за електроенергия и газ помогнаха за намаляване на фискалните субсидии и ще бъдат от решаващо значение за финансирането на основни инвестиции в енергетиката през следващите години", заяви МВФ в прессъобщение през юни.
През 2022 г. емисиите на серен диоксид от въглища са били от пет до шест пъти по-високи от допустимите норми за всички топлоелектрически централи в Сърбия, в зависимост от източника.
"Нямаме нищо против преминаването към зелени енергии, които са по-добри за здравето и околната среда и които биха осигурили и по-добри условия на труд за миньорите", заяви Владимир Радосавлевич, заместник-председател на Обединените синдикати на Сърбия -- Sloga, който отговаря за индустриалния сектор.
Но "в енергийния сектор са заети голям брой хора, особено в големите мини, и отказът от въгледобива ще доведе до много съкращения", каза той.
През 2021 г. сръбският президент Вучич заяви, че страната "няма да избяга" от топлинните си мощности и обеща на миньорите, че ще имат работа поне през следващите три десетилетия.
Засега не се виждат съкращения, а през следващите месеци Сърбия трябва да открие нов блок във въглищната си електроцентрала в Костолац благодарение на китайско финансиране, както и разширение на въглищната мина "Дръмно".
Не е ясно кога ще бъде открит новият блок, наречен "В3"./БГНЕС