НАТО призова за сдържаност след изтичането на последния ядрен договор между САЩ и Русия

Русия и Китай засилват ядрените си способности, а НАТО „ще продължи да предприема необходимите стъпки“, за да гарантира собствената си отбрана.

НАТО призова за „отговорност и сдържаност“, след като изтече срокът на договора Нов СТАРТ между Съединените щати и Русия, който налагаше ограничения върху ядрените им арсенали и породи опасения от нова надпревара във въоръжаването.

„Сдържаността и отговорността в ядрената сфера са от решаващо значение за глобалната сигурност“, заяви представител на водения от САЩ военен алианс, пожелал анонимност.

По думите му Русия и Китай засилват ядрените си способности, а НАТО „ще продължи да предприема необходимите стъпки“, за да гарантира собствената си отбрана.

„Безотговорната ядрена реторика на Русия и принудителните ѝ ядрени сигнали демонстрират позиция на стратегическо сплашване“, каза още представителят, цитиран от АФП.

Същевременно „Китай продължава бързо да разширява и диверсифицира ядрения си арсенал с повече бойни глави и по-голям брой усъвършенствани системи за доставка“, добави той.

Кремъл също посочи, че съжалява за края на последния договор, регулиращ ядрените арсенали на Русия и САЩ, и определи това като негативна стъпка.

Вашингтон подчерта, че всяко ново споразумение за ядреното въоръжаване трябва да включва и Китай, но досегашните международни усилия за привличане на Пекин към нови преговори не дадоха резултат. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон