НАТО превъзхожда значително във военно отношение Русия

Единствено по отношение на ядрените оръжия двете страни имат паритет.

Отбранителният алианс на НАТО продължава да има военно предимство пред Русия въпреки превъоръжаването при президента Владимир Путин, сочи проучване, поръчано от „Грийнпийс“.

Анализът на военните възможности на западния алианс и Русия „не оставя съмнение относно цялостното военно превъзходство на НАТО. Единствено по отношение на ядрените оръжия двете страни имат паритет - заключават авторите на изследването Херберт Улф и Кристофър Щайнмец.

Информацията от тяхното проучване не „обосновава необходимостта от по-нататъшно и постоянно увеличаване на военните разходи в Германия“, пишат авторите и добавят, че „логична последица“ от по-високия военен бюджет би било съкращаването на социалните услуги, образованието или мерките за опазване на климата.

За целите на изследването Вулф и Щайнмец сравняват военния потенциал на НАТО и Русия въз основа на шест основни параметъра, включително военните разходи.

Те установяват, че в момента страните от НАТО заедно харчат за въоръжените си сили 10 пъти повече от Русия (1,19 трилиона долара срещу 127 милиарда долара). Дори да се премахнат разходите на САЩ и да се вземат предвид разликите в покупателната способност, НАТО все още има значително предимство (430 млрд. долара срещу 300 млрд. долара).

НАТО има значително предимство и по отношение на основните оръжейни системи, като членовете на отбранителния съюз разполагат с общо 5406 бойни самолета (включително 2073 в Европа) в сравнение с 1026 на Русия. Единствено при стратегическите бомбардировачи Русия почти достига паритет със САЩ (129 срещу 140), се казва в проучването.

Русия изостава от НАТО в много области на въоръжението и е малко вероятно да успее да навакса изоставането си за по-малко от десетилетие, казват авторите. НАТО разполага и с по-голям брой войници, както и с по-дълбок голям от резервисти.

Държавите от Алианса доминират на световния пазар на оръжия с над 70% от общите продажби.

„Вместо по-нататъшно превъоръжаване, съществуващото конвенционално превъзходство на НАТО ... трябва да се използва като възможност за подготовка и започване на инициативи в областта на политиката за контрол на въоръженията ... поне в Европа“, казват изследователите.

Според авторите първата стъпка трябва да бъде спасяването на договора за разоръжаване New START, единственият останал основен договор за контрол на ядрените оръжия между САЩ и Русия. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон