Парламентарната асамблея на НАТО провежда 5-дневна среща (от 22 до 26 май), посветена на 30-годишнината от подписването на Дейтънското мирно споразумение, което слага край на кръвопролитната война в Босна. Тригодишният конфликт е предизвикан от политиката за създаване на Велика Сърбия, водена от югославския военнопрестъпник и диктатор Слободан Милошевич.
Войната в Босна се води между 1992-1995 г. и коства живота на над 100 000 души. Почти през цялото време на бойни действия, столицата Сараево е под обсадата на армията на Република Сръбска, предвождана от Ратко Младич. Това е най-дългата обсада в съвременната история, в която безмилостно са избити над 11 000 души, включително жени и деца. В продължение на 3 години сръбските снайперисти стрелят по улиците на Сараево, без да се съобразяват дали се целят във военни или цивилни.
Три десетилетия по-късно, ужасите на етническото прочистване, което сръбската армия провежда в Босна, не са забравени. Най-бруталният, сред многото случаи, е клането в Сребреница, при което войските на Младич в рамките на ден избиват над 9000 цивилни босненски мъже и момчета. В същото време още няколко хиляди цивилни са избити в Горажде и Жепа. През 2024 г. ООН обави 11 юли за международен ден за почитане на жертвите на геноцида в Сребреница. Безчетни са случаите на депортация и изнасилванията, извършени от сърбите.
Съветът за сигурност на ООН създава международен наказателен трибунал, който да осъди извършилите военни престъпления в бивша Югославия. Сред получилите присъди са: Милошевич, Младич и лидерът на босненските сърби Радован Караджич.
По време на събитията от преди 30 години, сегашният сръбски президент Александър Вучич е министър на инфорамцията на Милошевич. Популярно е изявлението на Вучич, от този период, че за всеки убит сърбин, трябва да бъдат избивани по 100 босненци.
Срещата, по случай 30-годишнината, се провежда в град Дейтън, щата Охайо, където преди 3 десетилетия е подписано споразумението, като за първи път от 2003 г. насам събитието се провежда в САЩ. Недоумение буди реакцията на България, която, вместо делегация от народни представители, изпраща дипломат от втори ранг на срещата.
Организаторите на събитието определят 30-годишнината от споразуменията от 1995 г., договорени във военновъздушната база Райт-Патърсън в Дейтън и подписани в Париж по-късно същата година, като празник на мира и силата на дипломацията.
Наред с официалните парламентарни заседания са планирани и множество културни дейности, включително изложби на изкуство и история, както и поредица от безплатни лекции, отворени за обществеността. На 29 май ще бъде изнесен Концерт за мир, в който ще участват музиканти от симфоничните оркестри в Дейтън и Сараево. | БГНЕС