Музей във Варна проследява пътя на българската театрална кукла - ВИДЕО

Музеят е открит на 12 юли 1985 г.

Скрит в сърцето на морската столица, Музеят на куклите във Варна е едно от онези вълшебни места, където приказките оживяват. Това е единственият музей в България, посветен изцяло на театралната кукла – герой, който съществува не само на сцената, но и в душите на поколения зрители, предаде кореспондентът на БГНЕС от черноморската ни столица. 

Открит на 12 юли 1985 г., музеят се помещава в сградата на Варненския куклен театър и е създаден по идея на драматурга Велико Бърнев. В неговите витрини днес оживяват над 140 кукли от репертоара на театъра в периода 1952 – 2003 г., съпътствани от сценични декори. Те разказват за цяла епоха от развитието на кукления театър у нас.

Музеят е пазител на творчеството на именити български сценографи като арх. Иван Цонев, Майя Петрова, Майя Кузова, Анна Пулиева, Вирджиния Петкова, Любомир Цакев, Енчо Аврамов, Ангел Неделчев, Петя Стойкова, Силва Бъчварова, Васил Рокоманов, Коста Ортодоксов, Ани Игнатова и др. 

Изложбата включва и витрини, посветени на спечелените награди и отличия. Музеят проследява пътя на българската театрална кукла – от традиционните марионетки и ръкавични кукли до уникалните механизирани системи, създадени от Георги Сараванов още през 50-те години. 

„В музея посетителите могат да се запознаят с видовете театрални кукли, куклата за театър, която е различна от останалите видове кукли. В зависимост от това къде се намира актьорът, как води куклата, куклите се разпределят на кукли за параван, към който спадат явайки, маняйки, маротки, марионетки на конци, както и сицилиански  марионетки, кукли-маски, естрадни кукли, кукли за черен театър, импровизирани кукли за театъра на сенките и много други. От заглавията, които са по-популярни за децата, са „Златка златното момиче“, „Барон фон Мюнхаузен“, „Буратино“, „Славеят“ по Андерсен, „Юнакът и златната ябълка“, „Куцото петле“ и много други“, заяви уредникът на музея г-жа Христова.

И днес музеят продължава да бъде активен участник в културния живот на Варна. Част от експонатите са участвали в международни изложби, включително в Испания и Унгария. През май 2005 г. кукли от колекцията са представени на фестивала в Суботица, Сърбия, като част от изложба на българската куклена сценография.

С поглед към бъдещето, музеят и театърът се подготвят да посрещнат 19-ото издание на Международния куклен фестивал „Златният делфин“. Събитието ще се проведе от 1-ви до 7-ми октомври и ще събере артисти от цял свят, които ще вдъхнат нов живот на изкуството на куклата. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон