Бившата съветска република вече е с прекъснати доставки на руски газ след инвазията на Москва в Украйна през 2022 г., но все още разчита на електричество от газова електроцентрала, разположена в промосковския сепаратистки регион Приднестровие.
Тези доставки на електроенергия сега са изложени на риск, тъй като Украйна спира доставките на руски газ за Европа, а Москва не търси алтернативни маршрути за доставки до електроцентралата поради стар търговски спор.
„От 16 декември в цяла Молдова ще бъде въведено извънредно положение“, се казва в изявление на молдовския парламент, след като мярката беше одобрена от 56 (от общо 101) депутати.
Правителството заяви, че „недостатъчните енергийни ресурси, които пряко и непосредствено засягат сигурността на държавата и гражданите“, налагат въвеждането на извънредно положение.
Мярката ще позволи на правителството да мобилизира ресурсите на страната с население от 2,6 млн. души, притисната между Украйна и Румъния, както и да реагира по-бързо на събитията.
„Трябва да гарантираме, че тази зима е последната, през която Кремъл може да застраши енергийната ни сигурност“, заяви по време на дебата министър-председателят Дорин Речан.
Молдовското правителство възлага надежди на нова линия за високо напрежение между столицата Кишинев и съседна Румъния, за да „сложи край на енергийния шантаж“.
Този електропровод е в процес на изграждане, но се очаква да бъде завършен не по-рано от края на 2025 г.
Украйна обаче обяви, че не планира да поднови договора - който изтича в края на годината - за пренос на руски газ за Европа.
Това ще прекъсне доставките за Приднестровието и неговата електроцентрала „Кучурган“, която осигурява 70% от електроенергията в Молдова.
Речан настоява, че руският "Газпром" може да използва алтернативни маршрути за транспортиране на газ до Молдова, за да изпълни договорните си задължения до 2026 г.
„Русия държи жителите на Приднестровието като заложници и ги използва, за да дестабилизира Молдова и региона“, каза той.
Миналата седмица молдовското правителство уволни министъра на енергетиката за това, че не е успял да се справи адекватно с енергийната криза.
От своя страна Кремъл настоява за изплащане на дълг в размер на около 700 млн. долара, който не се признава от Кишинев.
Спорът за дълга датира отпреди инвазията в Украйна през 2022 г. и произтича от внезапното увеличение на тарифите, решено от Москва през 2021 г. | БГНЕС