Може ли приемането на добавки с ашваганда да подобри здравето?

Практикуващите аюрведа - традиционна индийска медицинска система - използват растението ашваганда от хиляди години. В наши дни друга група дава на растението нов прилив на популярност: потребителите на TikTok.

Хората в платформата за социални медии твърдят, че вечнозеленият храст, роден в Азия, Африка и Близкия изток, може да повиши концентрацията и имунното здраве, да притъпи емоциите, да отслаби контрола върху раждаемостта и др. И макар че проучванията са установили някои ползи от добавките, направени от растението, пропуските в изследванията затрудняват научното потвърждаване на много от предполагаемите свойства на ашвагандата.

„Има много научни изследвания върху нея. проучванията обаче са с ограничени данни“, казва Юфанг Лин, специалист по интегративна медицина в Кливландската клиника.

Хората често приемат ашваганда (Withania somnifera) под формата на прахове, капсули, таблетки, течни капки или дъвки, съдържащи екстракти от корените на растението, за да си помогнат при стрес или сън. И изследванията наистина показват, че добавката може да облекчи възприемания стрес и тревожност, както и да намали нивата на хормона на стреса кортизол в сравнение с лечението с плацебо.

В едно проучване участниците оценяват стреса си средно с 44% по-ниско след прием на ашваганда в продължение на 60 дни. Някои проучвания показват, че тя може да помогне на хората да заспят няколко минути по-бързо, да спят до 25 минути по-дълго и да се събуждат през нощта до 12 минути по-малко, като при безсъниците ползите са по-големи.

Експертите твърдят, че това може да направи билката полезна за тези, които изпитват тревожни, нервни видове стрес, като например студентите, които се страхуват от изпит. Маргарет Харис, изследовател на храненето в Университета на Колорадо в Колорадо Спрингс, е проучвала ефекта на добавката ашваганда върху студенти и самата тя е приемала добавката.

„След около девет до десет дни хората от интервенционната група започнаха да казват: „Знаете ли, чувствам се така, сякаш мога да постигна всичко, което искам да постигна днес“, казва Харис, припомняйки си едно от своите проучвания.

В допълнение към проучванията за въздействието на ашвагандата върху стреса и тревожността, малка част от изследванията съобщават за други ползи за хората, като например намаляване на кръвната захар, подобряване на физическата работоспособност и мускулната сила, засилване на когнитивните функции като памет и фокус и увеличаване на тестостерона, броя на сперматозоидите и здравето на спермата при мъжете. Някои полезни свойства на ашвагандата може да се дължат отчасти на съединения, наречени схианолиди, които имат противовъзпалителни и антиоксидантни свойства.

И доколкото е известно на експертите, ашвагандата не притъпява емоциите и не прави оралния контрол на раждаемостта по-малко ефективен, както твърдят някои създатели на съдържание в TikTok - въпреки че експертите отбелязват, че има отделни случаи на потребители, които се чувстват твърде успокоени или имат болки в стомаха или разстройство.

Ограниченият брой проозволни, но контролирани проучвания, изследващи всяка от посочените употреби - и ограниченият брой участници във всяко проучване - оставят потвърдените ползи от ашваганда неясни.

„В много от проучванията ще видите, че са изследвани десетки хора, а не стотици или хиляди“, казва Денис Милстайн, специалист по интегративна медицина в клиниката „Майо“ в Скотсдейл, Аризона. Тя казва, че за да се направи по-убедително изявление за това какво може да направи ашвагандата, са необходими повече проучвания с „достатъчно участници, за да се демонстрира сила, а не просто случайност“.

Дори и най-многобройните изследвания на ползите от ашвагандата по отношение на стреса и съня са с малки извадки и са продължили не повече от 3 месеца, което означава, че експертите не знаят какво е въздействието на продължителното приемане на дозата за по-дълъг период от време. Експерименталните постановки също така се различават значително по отношение на дозата и вида на препарата, който се дава на участниците, поради което е трудно да се разбере кои количества от кои екстракти са най-добри.

Повечето проучвания разглеждат ашвагандата в контекста на аюрведичната медицина - древна индийска практика, основана на холистичното лечение. Милстайн отбелязва, че макар традиционните ботанически практики като аюрведа да съчетават ашваганда с други релаксанти като лайка, маточина и родиола, днес много хора приемат билката самостоятелно, така че бъдещите изследвания могат да се възползват от сравняването на двата подхода.

Нищо от това не означава непременно, че растението не е полезно, казва Милстайн, а само че са необходими повече изследвания.

„В традицията има много мъдрост, така че тя не бива да се изхвърля през прозореца само защото липсват рандомизирани контролирани проучвания. Това е особено вярно, като се има предвид, че ашвагандата като цяло е безопасна", добавя тя.

Въпреки че някои групи трябва да се пазят от нея - особено бременните, тъй като високите дози могат да доведат до спонтанен аборт - за повечето хора „много от проучванията показват, че тя наистина не предизвиква много странични ефекти“, казва Харис.

"Просто имайте предвид, че растението не е чудодейно средство за лечение, казват експертите. Може да е необходимо нещо повече от добавка, за да облекчите съзнанието си, ако имате силна тревожност, или да ви помогне да заспите, ако скролвате в социалните мрежи късно вечер. В практиката на Лин тя работи с пациенти за създаване на по-добри навици за сън, диета, психично здраве и упражнения, за да се справят със стреса и умората.

„Ашвагандата може да е част от пъзела, но трябва да я използвате в контекста на цялостното състояние на пациента“, каза още тя. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон