Мерц: Русия е изправена пред нови санкции, ако тази седмица няма напредък по отношение на Украйна

Канцлерът призова Путин да обсъди прекратяването на огъня и мира в Украйна със Зеленски в Истанбул на 15 май.

Германският канцлер Фридрих Мерц предупреди Русия, че ще бъде изправена пред нови европейски санкции, ако тази седмица няма „реален напредък“ към постигане на мир в Украйна.

„Съгласни сме, че ако тази седмица няма реален напредък, тогава ще работим заедно на европейско ниво за значително затягане на санкциите“, заяви Мерц на пресконференция с гостуващия гръцки министър-председател Кириакос Мицотакис. 

Канцлерът призова руския лидер Владимир Путин да обсъди прекратяването на огъня и мира в Украйна с президента Володимир Зеленски в Истанбул на 15 май, предаде АФП.

„Приветстваме факта, че президентът Зеленски лично се съгласи да замине за Турция, за да преговаря за мир с президента Путин. Но сега наистина зависи от Путин да приеме това предложение за преговори и да се съгласи на прекратяване на огъня. Топката е изцяло в полето на Русия“, каза Мерц. 

„Съгласни сме на незабавно и безусловно 30-дневно прекратяване на огъня. Подчертахме, че ЕС трябва да бъде в центъра на всяко мирно споразумение, както и на титаничната задача за възстановяване“, посочи Мицотакис.

„В случай че руското правителство не приеме това, ще разгледаме други области като енергийния сектор и финансовия пазар“, към които да насочим санкциите, отбеляза Мерц.

Той подчерта, че се възхищава на „смелостта“ на Зеленски и на желанието му „да направи всичко възможно, за да използва възможността за прекратяване на огъня и последващи мирни преговори в Украйна“.

Канцлерът настоя, че „основното е: Тази война трябва да спре“.

„Ето защо предоставяме и военна помощ и ако е необходимо, ще продължим да подкрепяме Украйна с военни средства още дълги години, ако тази война не спре. Никой от нас не е готов да приеме, че границите в Европа ще бъдат променени с военна сила. Ако допуснем това да се случи, ще станем свидетели на по-нататъшна военна агресия и срещу други европейски държави и затова никой не бива да подценява нашата решителност“, добави той. 

„Германия взе важни решения за увеличаване на собствените си разходи за отбрана, което открива възможности за сътрудничество и в тази област. Трябва да укрепим европейската отбранителна промишленост. За да се случи това, ние сме длъжни да избираме внимателно партньорите си в тази област. Те трябва да бъдат съобразени с европейската външна политика. В противен случай ще възникнат проблеми със сигурността и доверието“, обясни гръцкият премиер. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон