Жени пълнят буркани, после мажат филии, деца цапат с лютеница бузки и устни. А тайната на неповторимия вкус на местния деликатес, станала явна днес е пресичането с маша и бъркането на лютеницата в посока, обратна на часовниковата стрелка. Така както се води и селското хоро.
А тайната на лютеницата издава Дафина Бойчева. „Правим лютеница, ама влагаме много енергия, вече не я правят само бабите, а по-младите, на които те предадоха рецептата, справят се добре“, обясни тя.
Според нея вкусът й се дължи на домашните продукти, че се прави на огнището, придаващо й миризмата на чад и дърва.
„И третото нещо, може би най-важното е, че машата, която бабите слагат пред печката, се нажежава, след което тя се топва в тавата с лютеницата, така тя придобива метален вкус, по-различен от всяка друга“, издава най-важната тайна Бойчева.
В разпространяваната като апокриф рецепта на логодашката лютеница пише, естествено на местен диалект:
„С домати зрели презрели, каквито в градината найдели, и чушки прави като чушки без семе и без дръжки, с морков, патладжан и лук, и кой какъвто има зеленчук, оцет и захар, сол на вкус-това го знае баба наизуст“.
И добавят:
„Требува на огнището да ги печеш, а после бъркаш и мелеш. И олио да се облажи, да може всеки да намаже. А най-накрая от огнището машата се топва бръже у тавата“.
Фестивалът на лютеницата започва още от предната вечер с приготвянето на необходимите продукти, следва варенето, после пълненето на бурканите, а накрая е дегустацията и фолклорната програма до среднощ. І БГНЕС