Драги, който е и бивш ръководител на Европейската централна банка, отправи силното послание само няколко седмици след като предупреди в дългоочакван доклад, че Европа е изправена пред „екзистенциални“ предизвикателства, предаде АФП.
Миналата година ръководителят на ЕС Урсула фон дер Лайен поиска от Драги да докладва как блокът от 27 държави може да повиши конкурентоспособността си в условията на нарастваща глобална несигурност и икономически предизвикателства.
Сега Драги работи, за да гарантира, че неговите предупреждения ще бъдат взети под внимание от политиците на ЕС.
„Европейският съюз е отворена икономика и е по-отворен от всички останали. 50 % от нашия БВП идва от търговията, в сравнение с нещо като 37 % в Китай, 27 % в САЩ“, каза Драги.
„Ние се различаваме от Съединените щати. Не можем да построим протекционистка стена“, каза той на събитие, организирано от мозъчния тръст Bruegel в Брюксел.
„Не можем да го направим и не бихме могли да го направим, дори и да искаме, защото ще навредим на себе си“.
Драги заяви, че трябва да се предприемат „много предпазливи, сектор по сектор“ мерки, които „са пряко насочени единствено към това да се изравнят условията на конкуренция“ пред заплахите от чужбина, по-специално от Китай и Съединените щати.
Пекин и Вашингтон са вложили милиарди в разработването на чисти технологии на местно ниво, поради което Европа се опасява, че нейната промишленост ще изостане още повече от тях.
Драги заяви, че конкуренцията в чужбина се дължи на иновациите, но също така и на „субсидиите, промишлените политики, държавната собственост и други практики“.
Той заяви, че приоритет на ЕС трябва да бъде „възстановяването“ на спазването на правилата на Световната търговска организация, но призна, че светът се е променил.
Брюксел вече действа по-предпазливо от Съединените щати спрямо Китай.
Докато Вашингтон наложи мита в размер на 100 % върху електрическите автомобили, произведени в Китай, ЕС пристъпи към налагане на мита в размер до 36 %, в допълнение към сегашните 10 %.
ЕС заявява, че митата, за които се очаква държавите-членки да гласуват тази седмица, имат за цел да изравнят условията на конкуренция, след като проучване заключи, че китайските държавни субсидии несправедливо подбиват цените на европейските конкуренти. | БГНЕС