Лондон и Париж засилват ядреното си сътрудничество на фона на опасения за връзките със САЩ

Лондон и Париж рестартират отбранителните си отношения с акцент разработка на ракети.

Великобритания и Франция направиха важна крачка в посока укрепване на сигурността в Европа, като обявиха задълбочаване на ядреното си сътрудничество. Това се случва на фона на засилващи се опасения относно ангажимента на Съединените щати към отбраната на континента и продължаващите амбиции на Русия.

Двете ядрени сили в Европа заявиха намерение за „рестарт“ на отбранителните си отношения с акцент върху съвместна разработка на ракети, координация в ядреното възпиране и допълнителна подкрепа за Украйна. Целта е да бъде изпратен категоричен сигнал към Москва за общата решимост на Лондон и Париж.

Френската ядрена доктрина е исторически независима – решението за използване на ядрено оръжие е изцяло в прерогативите на президента на републиката. Франция разполага с около 290 ядрени бойни глави, които се разгръщат чрез подводници и изтребители Rafale. Великобритания има приблизително 225 бойни глави, като ядреното ѝ възпиране към момента е изцяло базирано на четири подводници с балистични ракети. Британското правителство обяви наскоро, че ще добави и въздушен компонент чрез закупуването на 12 американски изтребителя F-35. За разлика от френските сили, британските ядрени оръжия са изцяло интегрирани в отбранителната структура на НАТО и покриват нуждите на всички 32 страни членки.

По време на визитата на френския президент Еманюел Макрон в Лондон, двете страни се споразумяха, че въпреки запазването на националния контрол върху ядрените си сили, те ще могат да бъдат координирани. В съвместно изявление британското министерство на отбраната и Елисейският дворец подчертаха, че няма екстремна заплаха за Европа, която да не предизвика реакция от страна и на двете държави. Обявено беше и създаването на нова група за ядрен надзор, която ще разшири досегашния консултативен механизъм между Лондон и Париж.

Според експерти това не означава автоматичен ядрен отговор, но представлява допълнителен сигнал към Русия, че при нападение над съюзници може да последва съвместна френско-британска реакция, включително ядрена. Новото споразумение допуска и съвместни подводни патрули, например френска атакуваща подводница да ескортира британска балистична подводница, както и участие на британски самолети в френски ядрени учения.

За останалата част от Европа засиленото френско-британско сътрудничество е важен политически сигнал, макар и не революционен. Според анализатори то ще придобие реална стойност, ако бъде реализирано в конкретни оперативни механизми и включи и други европейски държави. С оглед на растящата несигурност около ангажираността на САЩ към отбраната на континента, този съюз може да се окаже ключов фактор за бъдещето на европейското възпиране. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон