Лидерът на българското национално малцинство в Сърбия Иван Николов бе удостоен с орден "Стара планина"

Президентът Румен Радев удостои с орден "Стара планина" първа степен изявения деятел на българското национално малцинство в Р Сърбия и председател на Културно-информационен център "Босилеград" Иван Николов на официална церемония в Гербовата зала на "Дондуков" 2, предаде репортер на БГНЕС.

Държавният глава подчерта, че за него е чест да удостои с най-високото държавно отличие Иван Николов за неговите значими заслуги към България и за отстояването на правата и свободите на нашите сънародници в Сърбия.

"Със своя неуморен труд от 1990 години до днес и високи безспорни нравствени и човешки качества г-н Николов се превърна в морален лидер на българското малцинство в Сърбия", каза той.

Радев отбеляза огромната роля на Иван Николов за съхраняването на българската национална идентичност, както и за приноса му с ангажирането на Сърбия и ЕС за преодоляването на предизвикателствата, пред които са изправени нашите сънародници там.

По думите на президента в тази сложна и тежка среда Иван Николов се утвърди като истински морален стожер чрез отстояването на правата и свободите на българското население в Сърбия.

"Ще продължавам да бъде лично ангажирам, както и вицепрезидентът Йотова, за това българските институции да работят активно за консолидирана и ясна национална политика за българите зад граница", увери държавният глава.

От своя страна лидерът на българското национално малцинство в Сърбия Иван Николов заяви, че за него е изключителна чест и отговорност да бъде носител на най-високото държавно отличие на Р България.

"Като човек, лишен от стремеж към прослава и облаги, използвам момента да подчертая, че приемам тази награда като признание за общите ни усилия през изтеклите 30 години, които заедно положихме за отстояване на човешките права и запазването на българските просвета и култура в Западните покрайнини", каза той и допълни, че приема отличието и като послание към всички наши сънародници в чужбина, и към всички наши врагове, че България, независимо от дребнотемието на дневната политика, в крайна сметка все пак стои зад всеки един от тях.

Николов подчерта, че споделя това високо държавно отличие с всички свои съратници и приятели за постоянството, с което през изтеклите три десетилетия заедно са работили за българската просвета и култура, заедно построиха паметника на Левски в Босилеград, заедно следваха заветите му и заедно отбелязваха паметта му въпреки забраните и полицейските кордони.

"За съжаление, положените усилия не винаги съответстват на постигнатите резултати. Българите в Сърбия, и не само в Сърбия, днес изживяваме най-тежките изпитания, от които зависи дали ще устоим на мракобесната идеология, която ни раздели с родината и прокара границата през църкви, гробища, къщи, дворове – и най-страшното, пред очите на хората. Идеология, която отнема български книги, която води дела, подлага на преследване, която връща от границата наши сънародници, тръгнали при нас. Идеология, която насажда омраза и за пореден изкушава мира и сигурността на Балканите", сподели още той.

Според него има неща, които зависят от сложните междудържавни и геополитически отношения, но и неща, които зависят от нас.

"Благодаря ви и да живее България", заключи Николов.

Иван Николов има водеща роля в основаването на Демократичния съюз на българите в Югославия. От 1998 г. е създател и председател на КИЦ "Босилеград". Написал е няколкостотин статии за проблемите на българите в Сърбия. Носител е на наградата европейски гражданин през 2016 г.

Отличието се връчва за неговите изключително големи заслуги за последователното и непоколебимо отстояване на правата, националната идентичност и достойнство на българите в Р Сърбия.

БГНЕС припомня, че Иван Николов е виден представител и лидер на българското национално малцинство в Сърбия. Като общественик, публицист, писател, изследовател и правозащитник през последните 30 години той има съществена роля за опазването на националната идентичност, българския език, култура, историческо наследство и памет на българското население в Сърбия. Значителен е приносът му и за възраждането и формирането на активна съпричастност и ангажираност на българската държава със съдбата на българите в бивша Югославия и днес в Р Сърбия, както и с усилията за ангажиране на сръбската страна и на ЕС с преодоляването на предизвикателствата, пред които са изправени днес сънародниците ни в западната ни съседка.

Иван Николов е и чест автор в Агенция БГНЕС. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон