Курти търси междупартийно съгласие за избор на нов президент на Косово

Мандатът на настоящия президент Вьоса Османи изтича на 4 април.

Косовският премиер Албин Курти заяви, че ситуацията около избора на нов държавен глава „не е лесна“, но подчерта, че ще положи усилия за постигане на споразумение с двете други големи албански партии, за да бъдат избегнати предсрочни избори.

Мандатът на настоящия президент Вьоса Османи изтича на 4 април, а крайният срок за избор на нов държавен глава е 4 март. Ако парламентът не успее да събере необходимото мнозинство, ще трябва да бъдат организирани нови парламентарни избори в рамките на 45 дни.

„Ще направим максимални усилия, за да избегнем избори поради неуспех да бъде избран президент“, заяви Курти след среща с лидера на Демократичния съюз на Косово (ДСК) Люмир Абдиксику.

По думите му нито неговото движение „Самоопределение“, нито ДСК, нито Демократическата партия на Косово (ДПК) имат официален кандидат. За избор на президент са необходими най-малко 80 гласа от общо 120 депутати, а при трети тур – минимум 61.

„Самоопределение“ разполага с 57 места в парламента, което прави междупартийното съгласие задължително условие. Абдиксику посочи, че има два възможни пътя - широк политически консенсус или конкретно споразумение между партиите за кандидат, като и в двата случая е необходимо мнозинство от две трети. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон