Холандия е запазила първото място като страната с най-добра пенсионна система в света благодарение на силната си база от активи и много доброто регулиране. Това показват данните на глобалния пенсионен индекс на Mercer CFA Institute, който оценява системите за пенсионни доходи по света.
В доклада се сравняват 48 държави по света, в които живее 65% от световното население. В него бяха разгледани повече от 50 показателя, като се изследваше нивото на обезщетенията, доколко дадена система е подготвена да предоставя услуги в бъдеще и доколко може да й се има доверие.
Въз основа на тази оценка индексът класира държавите от А до D (и от 0 до 100), като Нидерландия отново получи оценка „А“, след като миналата година спечели първото място.
Други държави в тази категория, които се отличават с първокласна пенсионна система, са Исландия, Дания и Израел, съобщава „Евронюз“.
По отношение на цялостната пенсионна система северноевропейските държави като цяло получиха висока оценка, като Финландия и Норвегия заеха първите места в проучването - толкова високо, колкото и Австралия и Сингапур. Това означава, че техните системи се отличават със стабилна структура и имат редица добри характеристики.
Швеция, Велисобритания, Швейцария, както и Белгия, Ирландия, Франция, Германия, Португалия и Хърватия също получиха добри оценки, като последните се подобриха значително в сравнение с миналогодишния доклад.
Същевременно според индекса едни от най-лошите пенсионни системи в света се намират в Южна Африка, Турция, Филипините, Аржентина и Индия.
Зад оценките
Когато тези страни се анализират по отношение на най-високото ниво на обезщетения, докато Нидерландия все още е начело на класацията, Франция е на второ място, а Уругвай - на трето. Когато се разглежда устойчивостта на пенсионната система, Исландия се класира най-високо, следвана от Дания и Израел.
Финландия е мястото, където на пенсионната система може да се има най-голямо доверие, а Норвегия и САР Хонконг я следват.
При анализа на най-лошо представящите се европейски държави - Полша е на дъното на списъка по отношение на равнището на обезщетенията.
Устойчивостта на пенсионната система изглежда е най-слаба в Австрия, Италия и Испания. Интересно е, че въз основа на оценката системата на Турция (получила 32,2 от 100 точки) е по-сигурна в дългосрочен план, отколкото тези три европейски държави.
Системата се ползва с високо доверие в цяла Европа, като Финландия получава най-висока оценка, а Полша - най-ниска в тази категория.
Рискове за бъдещето
Едни от най-ниските оценки в доклада бяха присъдени на устойчивостта на системите. Това предполага, че дългосрочните перспективи на пенсионерите са изложени на риск, като се има предвид застаряването на населението, съчетано с увеличаване на продължителността на живота и намаляване на раждаемостта.
Същевременно държавният дълг в Европа е на високо равнище, достигайки 88,7 % от БВП в еврозоната, което предопределя, че финансирането на бъдещите публични разходи ще бъде скъпо. (Държава с високо съотношение между БВП и дълг се разглежда като рискова. Нейните облигации съответно се оценяват по-високо, като рефинансирането на дълга от пазара струва повече).
„Пенсионният сектор трябва да се справи по-добре от много от настоящите мерки“, заяви водещият автор на доклада д-р Дейвид Нокс.
Докладът включва препоръки и се позовава на посочените от Световния икономически форум ключови области, които имат най-голямо въздействие върху финансовата сигурност при пенсиониране, включително осигуряване на „защитна мрежа“ за пенсиите за всички, улесняване на достъпа на хората до рентабилни и добре управлявани пенсионни планове и подкрепа на инициативи за увеличаване на размера на вноските.
В доклада се допълва, че пенсионерите се нуждаят от някаква дългосрочна защита от бъдещи рискове и че акцентът трябва да бъде поставен върху осигуряването на редовен доход през годините на пенсиониране.
Допълнителни препоръки включват гъвкавост и практики, като например насърчаване на по-възрастните служители да продължат да работят, докато имат достъп до част от пенсионните си спестявания.
Според доклада увеличаването на пенсионната възраст и насърчаването на частните спестявания също са важни стъпки за гарантиране на бъдещите пенсионни системи. І БГНЕС