Китайският износ е нараснал с 4,8% през май спрямо предходната година, според данни, публикувани на 9 юни, броени часове преди поредния кръг от търговски преговори между САЩ и Китай.
Общата стойност е малко по-ниска от очакваната, тъй като доставките за САЩ са намалели с 34,5% през същия период, съобщи „Евронюз“.
Вносът е намалял с 3,4% на годишна база, което е довело до търговски излишък от 103,2 млрд. долара.
Според доклада през май Китай е изнесъл за САЩ 28,8 млрд. долара, докато вносът му от САЩ е намалял със 7,4% до 10,8 млрд. долара.
Въпреки това износът за Югоизточна Азия и Европейския съюз остава стабилен, като нараства с 14,8% и 12% на годишна база.
„Ускоряването на износа към други икономики помогна на китайския износ да остане относително стабилен в условията на търговска война“, заяви Лин Сонг от ING Economics.
Все пак през май търговията се забави спрямо скока на глобалния износ на Китай с 8,1% през април.
Много предприятия бяха избързали с поръчките, за да се опитат да преодолеят по-високите налози, дори когато някои нови вносни мита влязоха в сила или останаха в сила.
Износът вероятно ще се възстанови донякъде през юни благодарение на 90-дневното спиране на повечето от митата, които Китай и САЩ си наложиха взаимно в ескалиращата си търговска война.
„Но тъй като митата вероятно ще останат високи, а китайските производители са изправени пред по-широки ограничения на способността им да поддържат бързо нарастване на глобалния пазарен дял, смятаме, че ръстът на износа ще се забави допълнително до края на годината“, казва Зичун Хуанг от Capital Economics.
Въпреки примирието за митата, враждебността между Пекин и Вашингтон продължава, като се разменят гневни мнения за съвременни полупроводници, които са жизненоважни за много индустрии, и визи за китайски студенти в американски университети.
Следващият кръг от преговори трябва да се проведе в Лондон, след като миналата седмица Тръмп и китайският лидер Си Дзинпин проведоха телефонен разговор.
Други данни, публикувани на 9 юни, подчертават как забавянето на износа се отразява на втората по големина икономика в света, тъй като Китай внася много от компонентите и материалите, необходими за стоките, които сглобява за света.
В същото време вътрешните пазари на Китай страдат. Правителството съобщи, че потребителските цени са спаднали с 0,1% през май, което говори за слабо търсене. Според икономисти продължаващата дефлация отчасти отразява по-ниските цени на храните.
Дефлацията при цените на производител е по-лоша, като през май се сви с 3,3%, което е най-ниското им равнище от почти две години, след като през април спаднаха с 2,7%. | БГНЕС