Подобряването на връзката между образованието и бизнеса и подпомагането на младите хора в избора им на професионален път са основните цели на провеждащия се в София „Базар на професиите“, предаде репортер на БГНЕС.
Организатор на събитието е Българската мрежа на Глобалния договор на ООН (БМГД). Тазгодишният форум се провежда под надслов „Твоето бъдеще по твоя начин“.
„За да могат младите хора да бъдат подготвени за пазара на труда и да имат умения за работа, трябва много повече инвестиции от страна на образователната система в сътрудничество с бизнеса“, заяви Дарина Георгиева, изпълнителен директор на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН (БМГД).
Статистиката показва, че около 330 000 млади хора във възрастовата група от 15 до 29 години нито работят, нито учат. Друго проучване сочи, че 50% от завършилите професионални гимназии няма да работят по специалността, за която са учили. Почти толкова 50% от завършилите висше образование също няма да работят по специалността си. „Ние имаме хем неориентиран избор, хем не толкова наблягане на уменията за бъдеще, които ще са нужни на младите хора“, заяви Георгиева.
За разлика от нас, в повечето страни от Западна Европа има процеси за подпомагане на кариерния избор на младите, което улеснява те да направят един информиран и добър избор на професионалната сфера, която ще изберат.
Особеност на съвременното развитие също така е, че не се говори толкова за професии, колкото за направления, например инженерни и т.н.
Дарина Георгиева заяви, че в правителствената Програма 2030 има заложени приоритети за изграждане на умения и за по-засилена връзка между образование и бизнес. „Това, което държавата може да направи е да има много по-тясно сътрудничество с компаниите и с кариерните специалисти, за да има възможност младите хора да се срещат по-често с последните и да си говорят за своето кариерно развитие. В момента кариерното консултиране съществува, но имаме единични формати. То не е достъпно за всички деца“, каза тя.
На „Базара на професиите“ присъстват над 20 водещи компании в редица сектори, които разказват за професиите в своята сфера – от химическата през енергийната до продажбите на дребно и производството на автомобилни части.
„Основните въпроси, които ни задават децата, идващи на нашето изложение са свързани със специалностите, които са си избрали. Много малко от тях са направили вече избор на посоката, която да следват. При нас могат да зададат въпросите: как реално да направят своя избор, как реално да преценят своите умения и къде са техните силни страни. Някои ги вълнуват много неща и е добре да могат да говорят с кариерни консултанти. Добре е да търсят и да знаят, че нещата няма да станат само с една среща“, обобщи Дарина Георгиева. І БГНЕС