Караджов: Остров "Св. Св. Кирик и Юлита" поема цялото туристическо корабоплаване на Созопол

СНИМКА: АРХИВ

Със своите до 5 м. дълбочина ще приютява туристическите кораби и яхти в района.

 

Миналата година в Созопол местната общност ни представи един важен въпрос за развитието на остров "Св. Св. Кирик и Юлита", тъй като островът е обрасъл и се е превърнал в нелицеприятно място до един иначе прекрасен български черноморски курорт.

Това каза на брифинг след заседанието на Министерския съвет министърът на транспорта Гроздан Караджов, предаде репортер на БГНЕС. 

Тази уникална природна даденост е единственият остров, който е свързан към сушата с вълнолом. Там повече от 15 години не е намерено решение за поддържане на острова. Като представител на държавата, отговорен за морския транспорт и пристанищата, поех ангажимент да осигурим грижа на това богатство.

Днес правителството взе решение - в момента в града са регистрирани 8 туристически кораба и един пътнически катамаран, но въпреки този засилен трафик, в Созопол няма терминал за обслужване на туристически кораби. Всички те ползват рибарското пристанище, което е 80 м., и затруднява много движението. 

Остров "Св. Св. Кирик и Юлита" се връща отново като собственост на МТС, и със своите до 5 м. дълбочина ще приютява туристическите кораби и яхти в района. Имотът ще се стопанисва от държавно предприятие, което ще го направи атракционна кейова стена, както и ще развие тази крайбрежна стена в улица, подходяща за атракционните нужди на Созопол, обяви Караджов.

 Така остворът ще поеме туристическото корабоплаване на Созопол, и ще освободи сегашното натоварване от рибарското пристанище, допълни министърът в оставака.IБГНЕС

 

Последвайте ни и в google news бутон