Тан Ю Конг, който работи в един от най-големите производители на чипове в света, казва, че компанията му е като шивашки цех - тя изработва чипове по поръчка, за да отговори на нуждите на клиента.
"Ние осигуряваме плата, осигуряваме копчетата за ръкавели и всичко останало. Казвате ни какво ви харесва, какъв дизайн ви харесва и ние го изработваме за вас", казва Тан, който ръководи операциите на GlobalFoundries в Сингапур.
В днешно време фирмата също така персонализира бъдещето си, за да се приспособи към непредсказуемата тарифна политика на президента на САЩ Доналд Тръмп.
Предприятията и държавите предлагат оферти, за да успокоят Вашингтон преди 9 юли, когато приключва 90-дневната пауза на високите мита на Тръмп в „Деня на освобождението“. И отново не е ясно какво ще се случи по-нататък.
На 4 юли президентът заяви, че правителството на САЩ ще започне да изпраща писма с подробности за по-високите митнически ставки, които ще влязат в сила на 1 август.
Той заяви, че през следващите дни ще бъдат изпратени до 12 писма, а налозите ще варират от „60% или 70% мита до 10-20% мита“, но не назова страните, които трябва да ги получат.
Засега полупроводниците са освободени от мита, но Тръмп няколко пъти заплаши с налози върху тях и тази несигурност прави почти невъзможно за бизнеса да планира бъдещето.
Също така миналата седмица „Блумбърг“ съобщи, че Белият дом планира допълнително да затегне контрола върху чиповете с изкуствен интелект (ИИ), като ограничи доставките за Малайзия и Тайланд, за да се пребори с подозренията за контрабанда на технологията към Китай.
Не можете да "обръщате превключвателя всяка втора поредна седмица или ден. Това много затруднява дългосрочното планиране на бизнеса", заяви Тан.
GlobalFoundries, със седалище в САЩ, има договори с някои от най-големите производители на полупроводници в света - AMD, Broadcom, Qualcomm - за производство на техните чипове.
Заводите на компанията са разположени по целия свят, като много от тях са в Азия - от Индия до Южна Корея. Неотдавна компанията обяви плановете си да увеличи инвестициите си до 16 млрд. долара, тъй като търсенето на хардуер за изкуствен интелект (ИИ) расте неимоверно.
За да защити този разрастващ се отпечатък, компанията също така обеща да работи с администрацията на Тръмп за преместване на части от производството на чипове и веригата за доставки на територията на САЩ.
Производителите на чипове, производителите на текстил и доставчиците за автомобилната индустрия, чиито тясно свързани вериги за доставки минават през Азия, бързат да изпълнят поръчките, да намалят разходите и да намерят нови клиенти, докато се ориентират в пазар, който е в хаос.
„Предприятията трябва да преосмислят буферите си, да увеличат запасите си и времето за изпълнение на поръчките, за да отчетат нестабилността“, казва Апарна Бхарадвадж от Boston Consulting Group. Тя добави, че това може да създаде нови възможности, но и да повлияе на конкурентоспособността и пазарния им дял в някои страни. С други думи, трудно е да се каже.
„Несигурността е новото нормално състояние“.
Победители и губещи
Когато през април Тръмп обяви налози срещу голяма част от света, някои от най-строгите ставки бяха насочени към азиатските икономики - от дългогодишните съюзници Япония (24%) и Южна Корея (25%) до основния търговски партньор Виетнам (46%).
Скоро след това той удари пауза, като намали митата за повечето държави до 10% за следващите 90 дни. Все пак по-високите ставки може да се върнат още на 9 юли.
Министър-председателят на Малайзия заяви, че митата ще се отразят неблагоприятно на много отрасли, включително текстил, мебели, каучук и пластмаси. Сингапур ще бъде обложен с 10%, въпреки че има споразумение за свободна търговия със САЩ.
През 2024 г. на страните от Югоизточна Азия се падат 7,2 % от световния БВП. Така че допълнителните разходи, свързани с митата, могат да имат сериозни и дълготрайни последици.
В региона само Виетнам е успял да сключи сделка досега - американският внос оттам вече ще се облага с 20% мита, докато американският износ за Ханой няма да се облага с никакви такси.
Япония и Южна Корея водят търговски преговори по време на паузата, въпреки че с наближаването на крайния срок Тръмп заплаши Токио с още по-висока ставка - до 35%.
Японските производители на автомобили може да са сред най-засегнатите. Фирми, сред които и „Мазда“, заявиха, че са в режим на оцеляване заради времето и продължителните процеси, свързани със смяната на доставчиците и адаптирането на бизнеса им.
Австралия, въпреки че е ключов съюзник в областта на сигурността и внася повече американски стоки, отколкото изнася, заяви, че е казвала на Вашингтон, че ставката за нея „трябва да бъде нула“.
Индонезия и Тайланд предложиха да купуват повече американски продукти и да намалят данъците върху вноса от САЩ.
По-бедните страни като Камбоджа, които имат ограничена сила за преговори, са изправени пред зашеметяващата 49% тарифа, но не могат да си позволят да купуват повече американски стоки.
„Азиатските икономики са зависими както от Китай, така и от САЩ... те се намират в сърцето на глобалната верига за доставки“, каза Пушан Дут, професор по икономика и политически науки в INSEAD.
„Ако има промени в тази глобална верига за доставки, ако има промени в моделите на търговия, за тях ще бъде много по-трудно.“
Той добавя, че страни с голямо вътрешно търсене като Индия може да са изолирани от търговските сътресения, но икономиките, които са по-зависими от износа - като Сингапур, Виетнам и дори Китай - ще усетят голямо въздействие.
Нов световен ред?
В годините след избирането на Тръмп Сингапур и Малайзия инвестираха в бързоразвиващи се индустрии като производството на чипове и центрове за данни.
Отчасти ставаше дума за т.нар. friend-shoring - когато компаниите произвеждат стоки в страни, които имат добри отношения със САЩ. Азиатските икономики се възползваха и от стратегията „Китай + 1“, която включваше диверсификация на веригите за доставки отвъд Китай и Тайван към страните от Югоизточна Азия.
Всичко това беше необходимо, за да могат да продължат да достигат до САЩ, които според Бхарадваж са „критичен пазар за много хора“.
„Независимо от това какво ще се случи с митата, САЩ остават важен клиент за много азиатски предприятия“, добавя тя. „Това е най-голямата световна икономика и има динамична потребителска база.“
Освен за производителите от Югоизточна Азия, митата на Тръмп увеличават разходите и за американските компании, които работят в региона от десетилетия.
Индустрията за производство на облекло и обувки ще пострада - марки като „Найк“ отдавна възлагат производството си на външни изпълнители в страни като Виетнам и Индонезия.
Някои американски марки вече заявиха, че ще трябва да прехвърлят разходите върху клиентите, тъй като митата правят цената на вносните стоки значително по-висока.
Експертите твърдят, че чуждестранните инвестиции могат да се пренасочат от Виетнам, Лаос и Камбоджа към страни с по-ниски мита, като Филипините, Сингапур, Малайзия и Индонезия.
Предприятията може да потърсят и нови клиенти - като алтернативни пазари се очертават Европейският съюз, Близкият изток и Латинска Америка.
„Ние вече не се занимаваме с глобализация, а по-скоро с регионализация“, каза Тан от GlobalFoundries. "Намираме място, където се чувстваме сигурни. Чувстваме, че доставките ще бъдат продължени. И хората ще трябва да свикнат с факта, че не е толкова евтино, колкото беше преди."
Точно когато търговските съюзи в Азия се променят, САЩ се очертават като все по-ненадежден партньор.
„Това всъщност създаде огромна възможност за Китай да се превърне в своеобразен пазител на световния търговски ред“, заяви професор Дут.
Сделката между САЩ и Виетнам е едва третата обявена досега след споразуменията с Обединеното кралство и Китай. Докато не бъдат сключени още такива, предприятията и икономиките в Азия може да се наложи да проправят нов път.
„Докато САЩ и други страни се стремят към засилен протекционизъм, Азия се движи в обратна посока, тъй като про-бизнес правителствата увеличават търговската отвореност“, казва Бхарадвадж.
Политиките на Тръмп създадоха търговски сътресения, които могат да променят световния икономически ред, а САЩ може да не излязат непременно като победител.
Професор Дут обобщава случващото се с думите на една стара поговорка: „Поклони се на владетеля, а след това върви по своя път“. | БГНЕС
-------
Суранджана Тевари, „Би Би Си“