Турция изнася най-много природен газ за България, предаде БГНЕС.
Експортът на природен газ от Турция нарасна значително, за разлика от импорта.
Общият обем на износа на „синьо гориво“ за периода януари-август 2024 г. /откогато са последните официални данни/ достигна 1,18 милиарда куб.м. Това означава, че в сравнение със същия период на 2023 г. експортът се е увеличил с над 560%.
Най-много природен газ Турция изнася за България, следвана от Унгария.
За първите осем месеца на миналата година турският износ на тръбопроводен газ възлиза на 948,58 млн. куб. м., а на втечнен природен газ – 0,21 млн. куб.м.
Общо 80,39% от целия износ на турски газ е предназначен за България.
На второ място се нарежда Унгария, за която Анкара експортира 229,51 млн. куб. м. тръбопроводен газ или това прави 19,45% от целия износ.
Турция експортира изключително малки количества за РС Македония и Сърбия, съответно 1,8 млн. куб. м. и 0,13 млн., което съответно представлява 0,15% и 0,01% от целия износ.
Една от причините за нараснали добив на газ е усвояването на голямото газово находище „Сакария“. Добивът там започна през 2023 г., когато бе отбелязана 100-годишнината от създаването на Турската република. Сондажните кораби „Фатих“, „Явуз“ и „Кануни“, които носят имената на най-великите султани от османо-турската история, направиха допълнителни сондажи, което също е сред причините за увеличилия се добив.
Според последните данни дневното производство на завода за преработване на природен газ „Филос“ възлиза на 6,6 млн. куб.м. Планът е през първото тримесечие на 2025 г. да се достигне производствен обем от 10 млн. куб.м. от 12 експлоатационни сондажа, като се задоволят нуждите от „синьо гориво“ на повече от 4 млн. домакинства.
През миналата година бе направена и важна стъпка за увеличаване на офшорния добив на въглеводороди. През юли беше закупен плаващ съд за добив на газ, който да подсили флота на Турция. Планира се той да бъде пуснат в експлоатация през 2026 г., когато започне втората фаза от усвояването на газовото находище „Сакария“. Корабът е с размерите на 3 футболни игрища. С негова помощ Турция ще може да добива повече от 20 млн. куб.м. дневно.
БГНЕС припомня, че България също активизира проучванията за въглеводороди в Черно море. Неотдавна правителството на премиера Росен Желязков подписа договор с компанията „Шел“ за търсене и проучване в блок „Хан Тервел“ в дълбоководната част на Черно море. Напредък е отбелязан в блок „Хан Аспарух“, където ОМВ и Нюмед подготвят пети сондаж, а държавата има мандат от Народното събрание да се включи чрез БЕХ като участник в проучванията.
Министърът на енергетиката Жечо Станков отбеляза, че това са стратегически проекти, които ще укрепят нашата енергийна независимост. „Най-чистият и най-евтин газ за България ще бъде българският“, подчерта той пред участници в енергиен форум. І БГНЕС