Изкуството и съпротивата превзеха София с помощта на Guerrilla Girls

Посетителите на изложбата „Изкуството да си непослушна“ не само ще станат свидетели на новаторските творби на Guerrilla Girls, но и ще имат възможност сами да се включат в разговора.

На 7 март 2025 г., ден след официалното откриване на изложбата „ Изкуството да си непослушна“, две от основателките на анонимния феминистки художествен колектив Guerrilla Girls, известни с псевдонимите Фрида Кало и Кете Колвиц, изнесоха публична лекция на живо и с перформативен характер в Квадрат 500 в София, предаде репортер на БГНЕС.

Guerrilla Girls, основан в Ню Йорк през 1985 г., възниква като отговор на неравенството между половете и расите в света на изкуството, особено след акция, която критикува политиката на Музея за модерно изкуство (MoMA). Оттогава колективът получава международно признание заради провокативните си плакати, книги, билбордове и интервенции, които разобличават дискриминацията, корупцията и конфликтите на интереси в институциите за изкуство. Членовете на колектива запазват анонимността си, като носят маски на горили и приемат имената на художнички от минали епохи.

Изкуството да си непослушна е ретроспективна изложба, представяща най-значимите творби на групата, включително легендарния им плакат от 1989 г. „ Трябва ли жените да са голи, за да влязат в музея „Метрополитън“?“, който подчертава неравенството между половете в представянето на изкуството. Изложбата е част от многогодишния проектен фонд на Българския фонд за жените (БФЖ) за жени художнички и ще продължи от 6 март до 8 юни 2025 г. в Квадрат 500.

На откриването на изложбата говорител от Българския фонд за жените се обърна към публиката, като подчерта разрушителния и провокиращ мисълта характер на работата на Guerrilla Girls:

„Снощи заедно открихме една непокорна изложба. Изложба, която не просто задава въпроси, а изисква отговори. Изложба, чието откриване разбуни духовете по начин, който вреди на самата кауза, която ни събра. Използвам случая да ви уверя, че Български фонд за жените не стои зад нито една от двете вчерашни провокации, а напълно подкрепя обществената реакция срещу посланик Митрофанова.“

Изявлението се отнася до инцидента по време на откриването на изложбата на 6 март, при който руският посланик в България Елеонора Митрофанова беше изгонена от галерията.

Нейното пристигане беше посрещнато със скандирания „Това не е Москва“, „Това е Европа“ и „Слава на Украйна“. Присъстващите я нарекоха и „убийца“. Митрофанова отговори на руски език няколко пъти, преди да бъде принудена да напусне.

Връщайки фокуса към Guerrilla Girls, говорителката подчерта значението на перформативната лекция:

„Ако си мислите, че сте разбрали всичко за тях, след като сте разгледали работата им вчера, нека ви уверя - най-интересното тепърва предстои. Днес сме се събрали не просто за лекция, а за перформативно преживяване, защото Guerrilla Girls не просто говорят - те действат. Те не просто изнасят факти, а ги хвърлят в лицето на онези, които се преструват, че не ги виждат“.

„От създаването си през 1985 г. този радикален и шумен артистичен колектив използва хумор, ирония и факти, за да разобличи расизма и сексизма в света на изкуството. Те не влизат в институциите през входната врата - те ги разбиват. Те не просто посочват проблемите, а изискват истинска промяна“, добави тя.

След това на лекцията бе пуснат филм – Видеонаръчник за изкуството да бъдеш непослушна, представящ основната история, ценности, идеи и действия на Guerrilla Girls, от тяхното сформиране, до най-важните им творби, и важни статистики.

Прожекцията подготви сцената за дългоочакваната перформативна лекция на Фрида Кало и Кете Колвиц.

Фрида Кало откри събитието с отрезвяващ размисъл за настоящия глобален пейзаж:

„Живеем в наистина мрачни времена. САЩ избраха президент, който се съюзява с автократи и диктатори, иска да дестабилизира ЕС и се опитва да изнудва обсадения народ на Украйна. Той иска да изсели палестинците, за да може да превърне родината им в морски курорт. В Америка наблюдаваме как правителството ни се самоунищожава, изправени сме пред закони, които отнемат репродуктивните свободи и подкопават трудно извоюваните граждански права, и всичко това, докато мигрантите, които са дошли в САЩ за политическа и икономическа сигурност, се изпращат в затвори в други държави. Това продължава и продължава.“

След това дуетът прикани публиката да участва в колективен вик, символизиращ съпротивата и непокорството.

„Ние от Guerrilla Girls нямаме магическа пръчка, но знаем как да продължим напред“, допълни Кало.

„Мотото ни винаги е било: Просто направете едно нещо. Ако то проработи, направете още нещо. Ако не се получи, направете друго. Използвайте силата и креативността си, за да промените мнението на хората. Продължавайте да се борите. Не се отказвайте.“

Последвалата лекция беше динамична смесица от исторически размисъл, художествена критика и интерактивно участие, което затвърди наследството на Guerrilla Girls като една от най-влиятелните активистки арт групи в света.

В продължение на почти четири десетилетия Guerrilla Girls са безмилостна сила, която предизвиква статуквото в света на изкуството и извън него. Чрез своя безстрашен, често хумористичен подход, те оказват натиск върху институциите да се изправят срещу неравнопоставеността между половете и расите и вдъхновяват безброй артисти да използват работата си като форма на протест.

Посетителите на изложбата „Изкуството да си непослушна“ не само ще станат свидетели на новаторските творби на Guerrilla Girls, но и ще имат възможност сами да се включат в разговора. Изложбата, която ще продължи в Квадрат 500 до 8 юни 2025 г., приканва посетителите да оспорят нормите, да издигнат глас и може би дори да си сложат маска на горила в духа на артистичното предизвикателство. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон