В системата на САЩ гражданите не гласуват пряко за своя лидер. Вместо това с техните бюлетини се избират 538 членове на група, наречена Избирателна колегия, която след това избира президента и вицепрезидента.
Всеки щат гласува в Избирателната колегия за кандидата, който е спечелил народния вот. По-големите щати, които имат повече представители в Конгреса на САЩ, получават по-голям дял от предлаганите 538 гласа в Избирателната колегия.
Вицепрезидентът от Демократическата партия Камала Харис и нейният съперник от Републиканската партия Доналд Тръмп ще се борят да достигнат до важните 270 гласа, които ги изтласкват над половината и им гарантират ключовете от Овалния кабинет.
Но тъй като тазгодишната надпревара върви към финал, експертите посочват, че нараства рискът от забавяния и усложнения, като например правни предизвикателства при преброяването на гласовете.
До вторник са гласували около 81 млн. души, което е повече от половината от общия брой бюлетини, подадени през 2020 г.
Първите избирателни секции затварят в 18:00 ч. източно време (23:00 ч. по Гринуич), но когато надпреварата е напрегната, може да минат дни, преди да бъде прогнозиран победител.
През 2020 г. американските медии обявиха кандидата на Демократическата партия Джо Байдън за победител в събота, 7 ноември, въпреки че избирателните секции бяха затворени във вторник преди това.
През 2016 г. и 2012 г. гласоподавателите трябваше да чакат по-кратко.
След като гласовете бъдат подадени, местните служители, които могат да бъдат назначени или избрани, ги обработват и преброяват. Методите за преброяване на гласовете се различават в отделните населени места.
Много щати промениха избирателните закони, за да могат гласовете, изпратени по пощата или от чужбина, да бъдат подготвени за преброяване преди изборния ден, въпреки че Пенсилвания и Уисконсин не са направили подобни промени.
И двата града са бойно поле, което може да се обърне в полза на някоя от партиите. Тъй като не е позволено бюлетините, изпратени по пощата, да бъдат обработвани до 5 ноември, това може да забави преброяването.
Особено близкият брой гласове също може да доведе до повторно преброяване.
Вместо да изчакват обявяването на победителите от местните власти, новинарските емисии в САЩ обявяват надпреварите въз основа на данните от гласуването.
Но този процес не е официален и резултатите все още трябва да бъдат заверени на щатско ниво, като всяка бюлетина бъде отчетена.
Крайният срок, в който щатите трябва да удостоверят резултатите си, е 11 декември, а след това назначените от всеки щат избиратели гласуват за кандидата, спечелил в народния вот.
До 25 декември удостоверенията на избирателите от всеки щат трябва да бъдат получени от председателя на Сената, който е и вицепрезидент -- Харис.
На 6 януари Конгресът преброява и потвърждава резултатите, преди новият президент да бъде вкаран в длъжност на 20 януари.
Сертифицирането е формалност, но експертите предупреждават, че рискът от пречки нараства.
Най-малко 22 окръжни изборни служители са гласували през 2022 г. за отлагане на сертифицирането в щатите, в които се водят битки, отбелязват експертите на Брукингс в коментар от миналия месец.
Това е почти 30-процентно увеличение в сравнение с 2020 г.
Най-малко 35 изборни служители са „отказали да сертифицират изборните резултати и може да са в състояние да го направят отново“, според Граждани за отговорност и етика във Вашингтон (CREW).
Успешното възпрепятстване може да повлияе на щатските и федералните крайни срокове за сертифициране, предупреди кампанийната група.
Процесът на сертифициране е подложен на контрол и е особено политизиран, откакто Тръмп отказа да признае изборите през 2020 г.
В тази надпревара десетки правни предизвикателства от страна на Тръмп и неговите съюзници бяха отхвърлени от съдилищата.
В навечерието на изборния ден се наблюдава поток от съдебни искове от двете страни, което също може да усложни отчитането на резултатите. | БГНЕС