Иван Танков-Боримечката: Суперменът от Средногорието

Иван Танков-Боримечката командир на черешовата артилерия.

Днес дядовците разказват с плам за въстанала Клисура през онзи април, за да може като тръгнат за море внуците да искат да идат да видят с очите си Боримечката.

Иван Танков по прякор Боримечката, чийто паметник пътуващите по Подбалканския път София – Бургас, непременно виждат на отбивката за Клисура, е един от героизираните образи, с които децата от Средногорието растат.

Дядовци от Челопеч до Антон и Стрелча, чак от Бенковски до Душанци, разказват години наред на внуците си за силата и духа на този българин, описан в редица литературни и филмови произведения, включително и в романа „Под игото“ на Иван Вазов.

Историята на Танков от Клисура често прераства в свръхчовешки приказки за лека нощ, каращи малки момичета и момчета да слушат в захлас. Като роден супермен, Боримечката бил толкова силен, че сам избутал на хълма над Клисура черешовото топче, а като викнал към съселяните си да издаде предупреждението за изстрела, Балканът се разтресъл.

Така звучат често легендите на дядовци, докато внуци са ги зяпнали с блестящи очи да чуят продължението на историята. Боримечката бил най-силният в три села наред и най-смелият, влак да имало тогава, ще го спре! Истинските историци може и да се огорчат, че в дядовите приказки не присъстват фактите и истините за ужаса от 1876 година, за избитите и опустошенията по време на Априлското въстание, но за това време учебниците ще научат внуците.

Днес дядовците разказват с плам за въстанала Клисура през онзи април, за да може като тръгнат за море внуците да искат да идат да видят с очите си Боримечката.

Паметникът Иван Танков по прякор Боримечката е изграден на хълма, където някога се е намирала втората война позиция на въстанала Клисура през април 1876 година. От тази височина въстаникът възвостява гръмогласно, че ще бъде даден първият изстрел от черешовото топче. Оттук също предупреждава за настъпването на ордите на Тосун бей и подканва населението да потърси убежище към „Вишина кория“ и „Върлищница“.

Всяка година в последния ден на месец април и на 1 май Клисура почита паметта на загиналите герои за свободата на България. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон