До тази година единствено Григор Димитров знаеше какво е усещането да станеш шампион на Уимбълдън при юношите. Григор го стори през 2008. 17 години по-късно Иван Иванов покори "свещената трева", след като победи Ронит Карки на финала с 6-2, 6-3. 16-годишният Иванов не загуби нито един сет по пътя към титлата в Лондон.
Световният номер 1 при юношите даде интерво за Diario AS, преди да се върне към ангажиментите си в Академията на Рафаел Надал.
Дебют и титла на Уимбълдън - трудно е да се иска повече. Какво е чувството?
-Истината е, че е страхотно, невероятно чувство. Честно казано, влязох в сезона на трева без много очаквания. Въпреки това наистина очаквах с нетърпение преживяването да участвам в турнир като Уимбълдън. Целта ми беше да се опитам да играя добре и най-вече да подобря нивото си на тази настилка, тъй като смятам, че съм по-добър на клей и твърди кортове.
Винаги искам да печеля и да бъда конкурентноспособен, това е ясно. Но това бяха целите ми този път и в крайна сметка беше много специално да успея да вдигна титлата. В жребия имаше момчета като Андрес Сантамарта и Якопо Васами, които вече знаят какво е да се състезаваш в ATP турнири и можеха да започнат като фаворити. Приех го като предизвикателство да покажа, че и аз мога да бъда там.
Трябваше да си легна час по-рано от обикновено и се въртях в леглото. Не спах много добре, но с наближаването на мача започваш да осъзнаваш къде се намираш, че ще се състезаваш на Корт 1 на Уимбълдън във финал... знаеш, че ще има напрежение, но трябва да играеш по най-добрия начин. Така че това се опитах да направя - да извадя най-доброто от себе си и да се състезавам срещу себе си.
Повече срещу себе си, отколкото срещу опонента си, Ронит Карки?
-Да. В този тип мачове, във финалите, винаги се фокусирам много повече върху това, което мога да направя, отколкото върху това, което опонентът ми ще направи. Трябва да се опитам да намеря играта си и да дам на човека пред мен възможно най-малък шанс да я неутрализира. Влязох във финала с тази цел и за щастие мина много добре.
Какъв беше ключът към спечелването на Уимбълдън?
-Мисля, че беше добрата адаптация към настилката. Тревата е трудна, защото играта се развива бързо и понякога има отскоци, които не очакваш. Мисля, че ключът беше да се играе с тревата, а не срещу нея.
Ти си първият българин, спечелил Уимбълдън от 2008 г. насам, и вторият, спечелил титла от Големия шлем за младежи след Григор Димитров. Димитров поздрави ли те след този успех?
-Получих много съобщения от хора в моята страна, които следят тази победа. Също така и от самия Григор Димитров, който ме поздрави и ми каза, че трябва да продължа да уча, да работя усилено и да се боря. Да получавам поздравления от него или от Рафа Надал е невероятно и ми дава много сили да се справя с прехода от младежи към професионалисти, което и ще трябва да направя.
Сега фокусът ми е върху професионалните турнири.
С тази победа стана новият номер 1 в ранглистата при юношите. Как това ще се отрази на останалата част от сезона?
-Целта ми сега е да подобря играта си за професионалните турнири. Тази титла ми дава увереност да продължа пътя си в юношеските надпревари, но мисля, че аз и моят екип ще започнем да се фокусираме върху професионални турнири, за да се опитаме да постигнем добри резултати там.
След като спечелих юношеския турнир на Уимбълдън тази година, догодина ще мога да играя и в този при мъжете. За мен е голямо предизвикателство да споделя корта с тях и го очаквам с нетърпение.
Тренирате в Академията на Рафа Надал... Имали ли сте възможността да се срещнете с Надал лично?
-Да, чувствам се много добре там. Там е моето тенис семейство. И да, имах късмета да споделя някои тренировки с Надал. Преди да пътуваме с екипа ми за Уимбълдън, разговаряхме с него и той ми даде съвети как да подхождам към мачове на трева, как да се представям на корта, движенията, които трябва да адаптирам...
Какъв съвет от Надал си спомняте най-много?
-Той ми каза да се съсредоточа върху повърхността и отскока на топката. Каза ми да остана фокусиран върху повърхността и отскока на топката. Дори и да загубя точка или гейм, не бива да се самообвинявам психически, защото не е лесно да се играе на трева. Той ме насърчаваше винаги да се опитвам да давам най-доброто от себе си, да играя играта си и тогава възможностите за победа ще дойдат.
А какво ще кажете за Тони Надал? Веднъж той каза, че форхендът ви може да бъде един от най-доминиращите в турнирите на ATP в бъдеще.
-Знам, че има добри мисли за мен. Винаги е до мен, за да ми помогне да се усъвършенствам, но и да ме тласне напред. Понякога е строг, но го прави, за да ни накара да бъдем най-добрите си версии. Обикновено не прави много комплименти, защото знае, че те могат да те накарат да се чувстваш претоварен и да не се фокусираш върху това, което трябва да правиш, а именно да продължаваш да се усъвършенстваш.
Как бяха първите ти тенис мачове?
-Започнах да играя, когато бях на пет години. Баща ми ми показа няколко мача по телевизията и тогава започнах да се занимавам с него. Малко по малко започнах да тренирам спорта. Наистина ми хареса и семейството ми видя, че мога да имам таланта да се посветя на това в бъдеще. Те обаче никога не са ме натискали - просто бяха развълнувани да видят докъде мога да стигна. Винаги са се интересували много да видят как напредвам и истината е, че сега са много щастливи да видят как съм се усъвършенствал през годините.
Тони Надал обикновено не прави похвали, за да те държи на седмото небе.
-Все още ли съчетаваш обучението си с елитния тенис?
Да. Ученето ми помага да бъда дисциплиниран. Трябва да ставаш в седем сутринта, да ходиш на училище, след това да тренираш, да ходиш на фитнес... Не е лесно. Знам, че е важно да се учиш, но аз виждам училището като дисциплина, която по-късно ти помага да се изправиш пред трудни предизвикателства и да постигнеш целите си.
-За тези, които не са го виждали да играе, какъв е Иван Иванов като играч? Какви са неговите силни и слаби страни?
Аз съм много борбен играч и не се отказвам. Винаги се опитвам да контролирам играта, да приемам ситуациите, които възникват в мача, и да продължавам да се състезавам, независимо от всичко.
Все още трябва да се подобря много в работата си с крака, форхенда и много други аспекти на корта, ако искам да достигна нивото, към което се стремя.
-Кой е твоят идол и на кого се възхищаваш в днешно време?
Моят идол е Рафа Надал, а настоящият ми модел за подражание е Карлос Алкарас. Мисля, че и двамата имат общи черти на корта. Начинът им да останат ангажирани в мача, да се адаптират към случващото се и да се борят за всяка топка е невероятен. Това, което ме вдъхновява най-много в тях, е отношението им и начина, по който се опитват да намерят решения на проблемите.
Каква средносрочна цел си поставяте?
-След пет години искам да се състезавам редовно в ATP турнири.
Каква мечта се надявате да постигнете в спортната си кариера?
-Мечтата ми е да играя на финал на Уимбълдън. | БГНЕС