Историци се обединяват, за да изтръгнат миналото на Украйна от сянката на Русия

Началният залп на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари миналата година не беше ракета или снаряд. По-скоро това беше есе.

Есето на Владимир Путин "За историческото единство на руснаците и украинците", публикувано през лятото на 2021 г., обхващаше 1000 години история в рамките на 7500 думи, като основната идея беше, че двете страни са "един народ".

Сега 90 международни и украински историци се обединяват под егидата на новата глобална инициатива "Украинска история" със седалище в Лондон, за да изтръгнат миналото на Украйна от сянката на руските и съветските разкази, съобщи „Гардиън“.

Историците искат историята на Украйна да заеме своето място сред многобройните световни истории - от ролята, която тя е играла в историята на древните гърци, основали търговски империи на Черно море, до връзките ѝ с Византия и връзките ѝ с викингите, управлявали средновековната Киевска Рус.

Включването на Украйна в картината ще промени разбирането за основните световни събития, заяви Тимъти Снайдър, професор по история в Йейл, по време на представянето на инициативата в Британския музей в Лондон. "Цялата история на Втората световна война изглежда по различен начин, ако се разбере, че основната военна цел на Германия е била завладяването на Украйна. И бих се осмелил да кажа, че историята на XXI век изглежда по различен начин, ако разберете причините, поради които Украйна се съпротивлява на руската инвазия".

Инициативата е планирана като мащабно начинание, чийто мандат е изложен в манифест на Снайдър, а тригодишният проект е финансиран от украинския олигарх Виктор Пинчук. Освен че ще подкрепи 90-те учени, поканени да участват от Снайдър и академичния съвет, Пинчук ще финансира три големи научни конференции, множество публикации и археологически разкопки. Инициативата се планира от три години - доста преди пълномащабното нахлуване в Украйна.

Снайдър и Пинчук отказаха да коментират конкретните нива на финансиране, но Снайдър заяви: "Мога да се сетя за малко начинания, поне в съвременната хуманитаристика, които са от такъв мащаб, поддържайки малко под 100 учени активни в продължение на около три години: ако просто направите изчисленията, това е доста голяма сума пари".

Пинчук, който е завършил инженерство, натрупа богатство в производството през бурните 90-те и началото на 2000-те години в Украйна. Понякога противоречива личност, той е зет на втория президент на Украйна Леонид Кучма, който е обвиняван от критици в корупция, авторитаризъм и подпомагане на възхода на олигархията в Украйна.

Пинчук настоява, че Глобалната инициатива за история на Украйна ще бъде "абсолютно независима" и че той няма да има "никакво влияние" върху нейните учени. Той е един от попечителите на инициативата, чийто председател е Карл Билд, бивш министър-председател на Швеция. Сред другите членове на настоятелството са историкът Ан Апълбаум, юристът Филип Сандс и най-известният украински поет Серхий Жадан.

Климатът, географията и екологичните въпроси ще бъдат част от фокуса на проекта, като се започне от праисторията на Украйна. Втората световна война неминуемо ще играе голяма роля. Както и империята. "Един от най-размирните въпроси в украинската историческа памет е деколонизацията - доколко Украйна е била колония на Русия и доколко не е била. Няма консенсус", казва Ярослав Хрицак, професор по история в Украинския католически университет в Лвов. "Едва ли има тема в украинската история, по която бихте могли да намерите консенсус - и това е добре".

Значението на историята за изграждането на държавата и националната идентичност се доказва от факта, че бащата на украинската историография Михайло Грушевски е и първият държавен глава на страната през 1917-18 г., в периода между разпадането на Руската империя и падането на за кратко независима Украйна под властта на болшевиките. Но, казва Серхий Плохий, професор по украинска история в Харвард, украинската историография запада, след като много от практикуващите я емигрират, са убити или изпратени в гулаг по времето на Съветския съюз. Според него новата инициатива означава, че дисциплината се отдалечава от "периферията, нещо в периферията на съветската или руската историография, и се насочва към центъра".

Юлия Юрченко, старши преподавател по политическа икономия в Университета в Гринуич и един от учените, участващи в инициативата, заяви, че като млад изследовател, работещ върху постсъветската икономика на Украйна в британски университет преди 20 години, "никой не се интересуваше от Украйна и никой не можеше да те инструктира... Когато изучавах Украйна, имах чувството, че правя нещо много незначително".

По думите ѝ тя се радва, че инициативата започва "в този исторически, болезнен момент от историята на Украйна".

Тя добави: "На украинците им се натяква, че цензурират политическия дискурс, че цензурират разказите за това какво е украинската нация и каква трябва да бъде историята. И това е страхотен шамар за тези критици. Ние сме готови да работим колективно, на международно ниво, заедно, за да се учим от историята - и да си свършим работата както трябва"./БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон