За първи път в историята американец застава начело на 1,4 милиарда католици

Изборът на папското име на Превост е „ясна препратка към социалната доктрина на Църквата“.

Робърт Франсис Превост стана папа Лъв XIV, след като кардинали от цял свят го избраха за първия лидер на 1,4 милиарда католици в света, роден в САЩ.

Десетки хиляди аплодираха, когато Лъв, наследник на покойния папа Франциск, се появи на балкона на базиликата „Свети Петър“, за да произнесе първата си реч като папа.

Новият папа е Лъв ХІV

„На всички хора, където и да са, на всички народи, на цялата Земя, мир да бъде с вас“, каза усмихнатият папа пред тълпата.

„Помогнете ни и си помагайте един на друг да изградим мостове чрез диалог, чрез срещи, за да се обединим като един народ, винаги в мир“, каза Лъв XIV. 

Речта му беше посрещната с бурни аплодисменти, особено частта, в която прелатът, прекарал много години в Перу, заговори на испански, а също и когато отдаде почит на своя предшественик Франциск, починал миналия месец.

„Все още чуваме в ушите си слабия, но винаги смел глас на папа Франциск, който благославя Рим“, каза той, имайки предвид речта на болния аржентинец от Великден, ден преди смъртта му.

„Трябва да търсим заедно как да бъдем мисионерска Църква, Църква, която гради мостове, която води диалог, която е винаги отворена“, каза новият папа. 

69-годишният Превост бе споменаван сред „папабилите“ – кардиналите, считани за подходящи за папския престол – и като човек, който би могъл да защити и продължи наследството на Франциск.

Но той не беше световно призната фигура сред католическите редици.

Световните лидери побързаха да приветстват избора му за 267-и папа и да обещаят да работят с Църквата по глобални въпроси в момент на голяма геополитическа несигурност.

Лъв, който прекара години като мисионер в Перу, сега е изправен пред важна задача. Освен да отстоява моралната си позиция на разкъсваната от конфликти световна сцена, той трябва да се опита да обедини разединената Църква и да се справи с наболели проблеми като продължаващите последици от скандалите със сексуално насилие.

Като кардинал Превост, новият папа защитаваше бедните и онеправданите и публикуваше в интернет статии, критикуващи антимигрантската политика на американския президент Доналд Тръмп, но въпреки това шефът на Белия дом приветства избора му.

„Поздравления за кардинал Робърт Франсис Превост, който току-що беше избран за папа“, написа Тръмп в социалната мрежа Truth.

„За мен е голяма чест да осъзная, че той е първият американски папа. Какво вълнение и каква голяма чест за нашата страна“, добави републиканецът.

Не е известно колко гласувания са били необходими за избора на Лъв XIV, но конклавът последва неотдавнашната история и приключи за по-малко от два дни.

Макар подробностите около избора да останат завинаги в тайна, новият папа е трябвало да получи най-малко две трети от гласовете, за да бъде избран.

Тълпата се развълнува, когато на 7 май от комина на Систинската капела се издигна бял дим, сигнализиращ за избора на папа на втория ден от гласуването на кардиналите.

Камбаните на базиликата „Свети Петър“ и църквите в Рим забиха, а тълпата се втурна към площада, за да наблюдава балкона на базиликата, украсен с червени завеси за първата реч на новия папа, който беше представен на латински.

Папската интронизация обикновено се провежда по-малко от седмица след избора, с литургия, на която присъстват политически и религиозни лидери от цял свят.

Преди това папа Лъв ще отслужи литургия на 9 май за кардиналите в Систинската капела и ще рецитира молитвата „Regina Caeli“ на 11 май на площад „Свети Петър“.

На 12 май той ще приеме световните медии.

Говорителят на Ватикана Матео Бруни заяви пред журналисти, че изборът на папското име на Превост е „ясна препратка към социалната доктрина на Църквата“.

Предишният папа с това име – Лъв XIII, който оглавява църквата в края на 19 век – е решителен защитник на правата на работниците. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон