Това беше четвъртият кръг от преговорите, които започнаха преди почти месец и бележат най-високото ниво на контакти между двамата врагове, откакто Вашингтон се оттегли през 2018 г. от историческото ядрено споразумение по време на първия мандат на президента Доналд Тръмп.
И двете страни съобщиха за напредък в предишните три кръга, а Иран заяви, че разговорите са били „трудни, но полезни“, докато високопоставен американски представител посочи, че Вашингтон е „окуражен“.
В публикация в X говорителят на иранското външно министерство Есмаил Бакаеи написа, че преговорите могат да помогнат „за по-добро разбиране на позициите на двете страни и за намиране на разумни и реалистични начини за преодоляване на различията“.
По-рано Бакаеи каза, че преговарящите ще настояват за облекчаване на американските санкции.
Американският представител, който пожела да остане анонимен, сподели, че Вашингтон е „окуражен от днешния резултат и очаква с нетърпение следващата среща, която ще се състои в близко бъдеще“, без да уточни кога.
Бакаеи заяви, че „следващият кръг ще бъде координиран и обявен от Оман“, който от своя страна каза, че „преговорите ще се състоят, след като двете страни... се консултират с лидерите си“.
Според американския представител преговорите са били „преки и непреки и са продължили над три часа“.
„Беше постигнато споразумение да се продължи напред“ и „да се продължи работата по техническите елементи“, добави представителят.
Иран влезе в преговорите, заявявайки, че правото му да продължи обогатяването на уран е „недопустимо за преговори“, докато главният преговарящ от Вашингтон Стив Уиткоф го нарече „червена линия“.
След преговорите външният министър Абас Арагчи, който ръководеше делегацията на Техеран, повтори позицията на Иран по отношение на обогатяването, като подчерта, че „то трябва да продължи и няма място за компромис по този въпрос“.
Той отбеляза, че последната среща е била „по-сериозна“ от предишните кръгове, като заяви пред иранската държавна телевизия, че Техеран може да е готов да ограничи степента на обогатяване, „за да помогне за изграждането на доверие“. | БГНЕС