Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) представи нов изкуствен интелект от последно поколение, създаден да работи на български език, предаде репортер на БГНЕС.
„Не знам за друга държава да има такъв технологичен продукт в момента. В събота INSAIT ще пусне чат за цялото българско общество и България ще стане първата държава в света, където държавна организация пуска чат на световно ниво, безплатен за цялото българско общество“, заяви научният директор на INSAIT проф. Мартин Вечев.
Оказва се, че дори ChatGPT предпочита българския модел спрямо себе си и спрямо други модели изкуствени интелекти от други големи компании. „Той предпочита българския модел повече от самия себе си. Това не се е случвало в Европа, може би и в света“, подчерта научният директор на института.
Служебният премиер Димитър Главчев определи това като постижение на световно ниво и отбеляза възможностите на българските научни организации и въобще на българската наука. „Имаме последователност и приемственост между правителствата – от 2021 г. всяко едно правителство е отпускало средства по този проект, и това е един добър пример как трябва заедно да се върши работа, която е в интерес на цялото общество“, каза той.
Премиерът добави, че най-хубавото е, че се запазва българският език в този модел, т.е. в дигиталната епоха се запазва и чистотата на езика.
Служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков благодари за поредното много значимо постижение на INSAIT. По думите му развитието на института в последните две години показва, че когато има подход в обществото, който свързва водещ университет с водещи учени в европейски план, който свързва държавната политика по отношение на развитието на науката и технологиите с хората на науката, които я правят, успехът е логичен.
Според просветния министър тези модели могат да бъдат използвани както в университетите и в училищата, така и в различни институции. „Съвременната наука е важна не само за образованието, тя е изключително важна за всяка една страна и аз съм горд, че днес България изпреварва другите с това, което постига“, каза още той.
Ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев посочи, че новият модел показва какъв голям естествен интелект има в България и немалка част от него е в СУ. „В обществото има много страхове за формите и начина на използването на изкуствен интелект. Българската държава показва един от най-добрите начини, по който той може да се използва тогава, когато държавата стои зад една структура, която е част и от най-големия университет в България – СУ“, заяви той и допълни, че това помага новата технология да бъде използвана за позитивни цели.
Проф. Вечев обясни и защо е важно да се ползва българският модел, а не чужди. „За да може една държава да бъде независима в изкуствения интелект и това е стратегическо решение, тя трябва да инвестира и да насочва потребителите към собствения си модел, тъй като по този начин той става по-добър“, каза той и поясни, че моделът е свободен публично и достъпен за всички и колкото повече се използва, толкова повече ще се подобрява.
Според него много хора не осъзнават колко стратегически важно е една държава да има собствен модел. „Когато държавата и държавна организация има собствен модел, тя има пълен контрол върху данните, които влизат и върху това как работи този модел, и много по-бързо и по-точно може да го обновява и да предоставя информацията“, обясни проф. Вечев.
Новият генеративен модел на INSAIT е свободно достъпен на https://models.bggpt.ai Той превъзхожда на български в пъти по-големи и по-скъпи за ползване отворени модели, като например 70-милиардния Llama 3.1 на Мета. Интересен факт е, че той превъзхожда и свободната версия на ChatGPT (GPT-4o-mini) и си съперничи с последната платена версия (GPT-4o) за чат-производителност на български. Това твърдение идва от самия GPT-4o след редица направени тестове, в които изкуственият интелект на американската компания OpenAI е ползван за арбитър между себе си и българския модел. Подобни са и резултатите спрямо последните модели на Anthropic, друга водеща американска компания за изкуствен интелект.
Моделите на INSAIT са базирани на отворените модели Gemma-2 на Google, но производителността им на български става възможна благодарение на научни изследвания, проведени в института INSAIT през последната година. Те водят до създаването на нова технология, която позволява даден генеративен модел да бъде обучен с допълнителни знания (напр. български) без да забравя старите си умения (напр. английски). Технологичният пробив беше публикуван в EMNLP’24, водеща конференция за изкуствен интелект, проведена миналата седмица в Маями, САЩ. | БГНЕС