Японският премиер Фумио Кишида обяви пакет от стимули на стойност над 100 милиарда долара, докато се опитва да облекчи напрежението от инфлацията и да спаси премиерския си пост с рекордно ниски рейтинги в социологическите проучвания. Гласоподавателите в третата по големина икономика в света са разтревожени от покачващите се цени, откакто Русия започна инвазията си в Украйна миналата година, повишавайки разходите за енергия и оказвайки натиск върху правителството. „Виждаме, че приливът се обръща от порочния кръг на дефлацията – символизиран от ниски цени, ниски заплати и нисък растеж“, каза Кишида на среща, на която разкри, че размерът на пакета ще бъде около 17 трилиона йени (113,2 милиарда долара ). „За първи път от 30 години сме изправени пред чудесна възможност да преминем към нов икономически етап“, добави той. „От друга страна, в сегашната ситуация, когато ръстът на заплатите не догонва ръста на цените, е необходимо временно да се подкрепят доходите на хората, за да се избегне връщането към дефлация“, каза той.
Очакваше се правителството да даде повече подробности по-късно, но съобщения в медиите казаха, че програмата ще струва 37,4 трилиона йени, включително разходите на частния сектор. Планът включва намаления на доходите и жилищния данък от 40 000 йени на човек и 70 000 йени в брой на домакинствата с ниски доходи, според обществената телевизия NHK и други местни медии. Субсидиите за гориво също ще бъдат разширени и ще има средства за насърчаване на инвестиции във високотехнологични области, включително чипове и космическа индустрия. Пакетът вероятно ще добави планината от дългове на Япония, която възлизаше на 261% от брутния вътрешен продукт през 2022 г., един от най-високите в света. Правителството вече инжектира стотици милиарди долари в икономиката през последните три години след ковид пандемията. БВП бавно набира скорост с ръст от 1,2 процента през април-юни, но се очаква да се свие.
Япония от десетилетия беше обхваната от дефлация, но подобно на други икономики по света, цените се повишиха след началото на войната в Украйна през февруари 2022 г. Междувременно по-слабата йена, макар и добра новина за японските износители, прави вноса по-скъп и подклажда инфлацията за домакинствата. За разлика от други големи централни банки, Централната банка на Япония отказа да затегне паричната политика и вместо това продължава да поддържа лихвените проценти под нулата и изключително ниската доходност на облигациите в опит да стимулира икономическия растеж. Това се случи, въпреки че инфлацията продължава да расте, като официални лица настояват, че увеличението е временно, въпреки повишаването на прогнозите за тази и следващата година. Но нейната позиция увеличи натиска върху йената, една от най-зле представящите се основни валути в света през 2023 г. Социологическите рейтинги за Кишида са на най-ниските си нива, откакто той встъпи в длъжност преди две години, отчасти поради безпокойството на гласоподавателите от инфлацията. 66-годишният Кишида може да управлява до 2025 г., но имаше спекулации, че той може да свика предсрочни избори преди очакваното тежко вътрешно гласуване на управляващата Демократическа партия (LDP) през следващата година.
Хидео Кумано, главен икономист на Dai-ichi Life Research Institute, каза, че е „скептичен“ дали пакетът ще помогне или на икономиката, или на министър-председателя. Кишида се колебае между подчертаването на фискалната дисциплина и желанието да увеличи разходите, каза той пред АФП. „Тези, които се противопоставиха на всяко повишаване на данъците за финансиране на правителствената политика, не подкрепиха Кишида. Сега онези, които се противопоставиха на широкото разпределяне на пари (без ефективност), ще го напуснат“, каза анализаторът пред АФП. /БГНЕС