Япония и АСЕАН разширяват многостранното сътрудничество

Япония и Асоциация на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) се стремят към споразумение за разширяване на отношенията си в областта на икономиката и сигурността на среща на върха, на която отбелязват 50 години от тяхното приятелство и сътрудничество.

След срещата в Токио японският министър-председател Фумио Кишида и неговите колеги от АСЕАН ще представят „декларация за съвместна визия“ и план за изпълнение, показващи бъдещи области на сътрудничество, като морска сигурност и вериги за доставки, според японски правителствени служители.

Лидерите също така ще обявят стартирането на нова инициатива за автомобилната индустрия от следващо поколение, насочена към начертаване на стратегии, които да позволят на АСЕАН да продължи да бъде световен център за производство и износ на автомобили.

Също така ще бъде потвърдена подкрепата за дигитални стартиращи компании, както и ускоряването на публичните и частните инвестиции за постигане на декарбонизация.

„Въз основа на доверието между Япония и АСЕАН, ние ще работим по-тясно от всякога, за да създадем заедно устойчиво и проспериращо бъдеще“, каза Кишида в началото на разговорите, които бяха отворени за медиите.

Кишида и индонезийският президент Джоко Видодо, които са съпредседатели, ще дадат съвместна пресконференция след срещата на върха.

Видодо изрази надежда, че Япония ще допринесе за поддържането на устойчивостта на индо-тихоокеанския регион.

Срещата идва, когато Токио засили връзките си с развиващите се и нововъзникващите страни, наричани общо „глобалният юг“, включително членовете на АСЕАН, за да се подкрепи техния растеж, докато се опитва да противодейства на нарастващото икономическо и военно влияние на Китай.

Япония смята отношенията си с АСЕАН за стратегически важни, като блокът е изправен пред Южнокитайско море, където се намират едни от най-натоварените морски пътища в света. Някои от 10-те членки на АСЕАН имат припокриващи се териториални претенции с Китай в този регион.

Същественото сътрудничество на Токио с АСЕАН датира от 1973 г., когато те създават форум за синтетичен каучук като решение на търговски спор за износа на японски каучук. Премиерът Кишида подчерта, че Япония ще насърчава обмена на млади бизнес лидери с региона.

Деветте участващи лидери на АСЕАН щу проведат отделна среща на върха на 11-членната рамка на Азиатската общност за нулеви емисии, включваща също Япония и Австралия, на 18 ноември, с акцент върху намаляването на въглеродните емисии. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон