HRW: В Гърция държавата подкопава свободата на медиите

В доклад, озаглавен „От лошо към по-лошо“, HRW изтъква „заплахите“ и „тормоза“ над журналисти, „насърчаването на самоцензурата“, както и „засилването на контрола“ над медиите в тази страна от Европейския съюз.

НПО „Хюман Райтс Уоч“ (HRW) осъди „действията на държавата, които подкопават“ правото на информация в Гърция, европейска страна, която претърпя „значително влошаване“ на свободата на пресата откакто консерваторите дойдоха на власт през 2019 г.

В доклад, озаглавен „От лошо към по-лошо“, HRW изтъква „заплахите“ и „тормоза“ над журналисти, „насърчаването на самоцензурата“, както и „засилването на контрола“ над медиите в тази страна от Европейския съюз.

Въз основа на 26 интервюта с журналисти и експерти, докладът подчертава, че „журналистите са станали мишени по различни начини“, включително чрез кампании за тормоз в интернет, „често организирани или насърчавани“ от проправителствени сили.

„Всеобхватните и умишлени ограничения срещу журналистиката в Гърция създават среда, в която критичните репортажи се заглушават, а самоцензурата става норма“, заяви Хю Уилямсън, директор за Европа и Централна Азия в HRW, цитиран от АФП.

HRW припомня скандала с незаконното подслушване на мобилни телефони чрез шпионския софтуер Predator през 2022 г., който беше насочен срещу журналисти и политици и опетни консервативното правителство на Кириакос Мицотакис.

Сред финансовия и правен натиск върху пресата докладът подчертава злоупотребите с съдебни дела (SLAPP), заведени от компании и политици срещу журналисти, като припомня, че „в Гърция няма никакви правни мерки срещу SLAPP“.

Правителството на Новата демокрация (дясно) също е използвало държавни рекламни средства, за да подпомага проправителствените медии, подчертава още НПО.

Организацията настоява освен това, че „правителството не е успяло да гарантира медийния плурализъм“ в страна, където концентрацията на медиите е исторически много висока.

От своя страна, Репортери без граници (RSF) класира Гърция на 89-то място в световната си класация за свобода на пресата за 2025 г., публикувана на 2 май, сред 180 страни.

Средиземноморската страна заема и тази година последното място сред 27-те страни от ЕС.

Европейският парламент прие миналата година резолюция, в която изрази „сериозна загриженост относно влошаването на състоянието на правовата държава и свободата на медиите в Гърция“, припомня HRW.

Гръцкото правителство отхвърли критиките, като ги определи като „преувеличени“ и лишени от конкретни доказателства.

HRW призова за „по-решителни действия“ от страна на Европейската комисия. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон