През 1915 година българската колония в Индианаполис наброява около хиляда души емигранти, предимно от Леринско, Воденско и други части на западна Македония. Сред тях има и близо сто души от България.
По това време в града има три взаимно-спомагателни селски дружества - Екши Сулийското, Островското и Пътелейското. С времето семействата се увеличават и нуждата от родна църква става належаща. Ето защо, една родолюбива група наши сънародници започват да обмислят, че е дошъл момента за изграждането на роден храм в Индианаполис. По това време в града пристига тогавашния началник на българската църковна мисия в Америка, архимандрит Теофилакт, който веднага свиква публично събрание, на което е взето окончателното решение за изграждането на църква. Решено е да се създадат няколко спомагателни групи. Сред тях са - Екшисулийската, Островската и Пътелейската. Най-малката група бе тази на емигрантите от Царството. Тия групи започват усилена дейност за реализирането на възложената им задача, а именно - събиране на помощи за постройка на родна църква. Има дарения и от работещите по железопътните линии и други места.
В първото настоятелство на новоорганизираната църковна община влизат: Свещеник Н. Павлов (председател), Джан Романов К. Кондов, Дедо филе, Георги Шанев и др. Много скоро сградата на църквата е закупена за 3800 долара, като веднага след това започва нейният ремонт. При изграждането на храма са похарчени общо 5000 долара, и към края на 1918 година църковният имот е вече факт - напълно готов.
Първият уредник на църквата свещеник Никола Павлов от село Битуше, Дебърско. Поддръжник на църковната общност е Леринското братство, основано в Индианаполис през 1922 година, приело по-късно името „Даме Груев“.
По време на Втората световна война православното паство започва да се премества, което кара и църквата да се премести. През декември 1954 година започва строителството на сегашното място между Западна 14-та улица, „Медфорд Авеню“ и Западна 16-та улица. Църквата е завършена в 1955 година. На 14 октомври 1962 година „Свети Стефан“ е осветена от епископ Андрей Велички. I БГНЕС