Холивудски звезди осъдиха геноцида в Газа в навечерието на филмовия фестивал в Кан

Фестивалът в Кан започва днес на Френската Ривиера с церемония по откриването, на която ще присъства Робърт Де Ниро, и с три филма, показващи опустошението от войната на Русия срещу Украйна.

Над 350 филмови звезди, сред които Ричард Гиър и Сюзън Сарандон, осъдиха геноцида в Газа в отворено писмо преди началото на фестивала в Кан.

„Не можем да мълчим“, се казва в писмото, подкрепено от пропалестински групи и публикувано в Libération и Variety.

Подписалите писмото, сред които са известният испански режисьор Педро Алмодовар и бившият носител на награда от Кан Рубен Остлунд, осъдиха смъртта на фотожурналистката от Газа Фатима Хасуна.

25-годишната Хасуна е герой на документален филм, който ще бъде представен в Кан на 15 май от иранската режисьорка Сепиде Фарси, озаглавен „Put Your Soul on Your Hand and Walk“ (Постави душата си на ръката си и върви).

Хасуна беше убита заедно с 10 свои роднини при израелски въздушен удар по семейния им дом в северната част на Газа миналия месец, ден след като документалният филм беше обявен за част от селекцията на ACID Cannes.

Фарси приветства въздействието на филма си, но призова организаторите на фестивала в Кан да осъдят продължаващите бомбардировки на Израел над опустошената палестинска територия.

„Необходимо е да се направи истинско изявление. Да се казва, че “фестивалът не е политически“, няма смисъл“, обясни тя пред АФП.

Първоначално организаторите заявиха, че председателката на журито в Кан тази година Жулиет Бинош е подписала петицията, но нейната говорителка уточни, че тя не я е подкрепила и името й не е публикувано от Liberation.

Сред останалите подписали са Джонатан Глейзър, британският режисьор от еврейски произход, който спечели „Оскар“ за драмата си „The Zone of Interest“ от 2023 г., посветена на Аушвиц, както и американската звезда Марк Руфало и испанският актьор Хавиер Бардем.

Фестивалът в Кан започва днес на Френската Ривиера с церемония по откриването, на която ще присъства Робърт Де Ниро, и с три филма, показващи опустошението от войната на Русия срещу Украйна.

Два документални филма с участието на украинския президент Володимир Зеленски и трети филм, заснет на бруталните фронтове на най-голямата война в Европа от 80 години насам, ще бъдат прожектирани в рамките на програмата „Ден на Украйна“.

Това е „напомняне за ангажимента на артисти, автори и журналисти да разкажат историята на този конфликт в сърцето на Европа“, заявиха от фестивала.

Нищо подобно не е планирано за войната в Газа, но филмът за Хасуна ще „почете“ паметта й, заявиха по-рано организаторите.

Режисьорите от Газа Араб и Тарзан Насер също ще представят своя игрален филм, чието действие се развива през 2007 г. в палестинските територии, в една от второстепенните секции на фестивала.

Откриващият филм тази вечер е „Leave One Day“ на новоизгряващата френска режисьорка Амели Бонен, след което холивудската звезда Де Ниро ще получи почетната „Златна палма“.

Де Ниро е един от най-откритите критици на Доналд Тръмп в американския кино свят, като звездата от „Шофьор на такси“ често се затруднява да намери достатъчно остри думи за американския президент.

Тръмп се превърна в една от основните теми на разговор в Кан, след като на 5 май обяви, че иска 100% мита върху филмите, „продуцирани в чужди страни“.

Идеята предизвика шок в света на киното, въпреки че малцина инсайдери или експерти разбират как такава политика би могла да бъде приложена.

Директорът на Кан Тиери Фремо говори за „богатата“ американска програма на фестивала, в която в основния конкурс са включени филми на Уес Андерсън, Ричард Линклейтър, Ари Астер и Кели Райхард.

„Американското кино остава велико кино. Съединените щати остават велика страна на киното“, заяви той.

Новините извън екрана във Франция също вероятно ще засенчат събитията на червения килим в Кан, тъй като френската филмова икона Жерар Депардийо очаква присъда по дело за сексуален тормоз в Париж.

Депардийо, който е играл в над 200 филма и телевизионни сериала, е най-известната фигура, засегната от реакцията на Франция на движението #MeToo срещу сексуалното насилие.

Макар независимото кино да е в центъра на фестивала в Кан, организаторите предоставят част от програмата на големи холивудски студия, за да промотират своите блокбастъри.

Том Круз ще се завърне на Ривиерата за премиерата на най-новия филм от поредицата „Мисията невъзможна“ на 15 май, три години след като заблестя на фестивала с промоцията на „Топ Гън: Маверик“.

На фестивала ще бъдат представени и редица дебютни филми на актьори, превърнали се в режисьори, сред които „Eleanor the Great“ на Скарлет Йохансон и „The Chronology of Water“ на Кристен Стюарт.

Организаторите отрекоха информациите, че са забранили провокативни рокли с почти голо тяло на червения килим.

Въпреки това „пълната голота на червения килим“ е официално забранена „в съответствие с френското законодателство“. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон