Хърватия към Унгария: Ние не сме виновни, че нямате море

Миланович призова властите в Будапеща да бъдат по-предпазливи.

Хърватският президент Зоран Миланович отговори остро на унгарския външен министър Петер Сиярто, който обвини Хърватия във военно спекулиране в енергийния сектор.

Пред Общото събрание на ООН Сиярто каза, че Хърватия се възползва от военната ситуация и начислява по-високи такси.

"За съжаление, трябва да признаем, че хърватите ни експлоатират. Хърватите печелят от военната ситуация. Хърватите все още ни начисляват военен данък, защото от началото на войната са увеличили транзитната такса за петролопровода пет пъти в сравнение с европейския стандарт“, каза Сиярто и добави:Няма да позволим алчността на хърватите да бъде използвана срещу нас.

Миланович призова властите в Будапеща да бъдат по-предпазливи.

„Това ги притеснява малко. Мисля, че трябва да бъдат по-внимателни, когато говорят за тези неща. Хърватия има брегова линия, има газови капацитети, тези капацитети нарастват и далеч надхвърлят хърватските нужди, което означава, че могат да бъдат полезни за страните, които нямат море, така че ако ги искат - ние сме тук“, каза Миланович.

Според него предлагани цени от Хърватия са разумни. Няма безплатна услуга. Ние сме съюзници, партньори и съседи, но няма да отстъпим брега на никого, каза още Зоран Миланович, цитиран от държавната телевизия. I БГНЕС 

Последвайте ни и в google news бутон