Гърция служи като хъб между две войни

След избухването на войната в Близкия изток Гърция на практика е единственият надежден партньор на САЩ в регион, който е в постоянни сътресения.

Държавният департамент започна да разглежда Гърция в това качество преди около седем-осем години. Тези разсъждения обаче започнаха да се оформят със Споразумението за взаимно сътрудничество в областта на отбраната (MDCA), войната в Украйна и кризата в Близкия изток. Въпреки че Гърция все още е далеч от това да бъде класифицирана като "гранична държава" (т.е. съюзническа, гранична държава, която е център за прокарване на интересите на САЩ в евразийския регион), ясно е, че сътресенията в Украйна и Близкия изток ускоряват развитието, поне по отношение на военното присъствие.

След като Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 г., теоретичната геополитическа стойност на Гърция стана осезаема, главно благодарение на северното пристанище Александруполис, което няколко месеца по-рано беше интегрирано в MDCA. Оттогава насам предимно американски и други сили на НАТО се придвижват с железопътен транспорт от Александруполис към България и Румъния, а оттам към Балтийско море.

По този маршрут, който заобикаля пролива Босфора и води до Черно море, са транспортирани хеликоптери, танкове, бронирани машини и друго оборудване. Същевременно напредва и свързването на тръбопроводите за военно гориво на три държави - Гърция-България-Румъния, което засилва източното крило на НАТО.

Конфликтът между Израел и Хамас също подчерта ролята на Гърция като център за разполагане и обслужване на американските военни сили в Източното Средиземноморие, към което американците се отнасят подобно на Венецианската република в миналото - използват големите острови като междинни пунктове за достъп до Близкия изток. Тогава целта е била да се поддържа търговска империя; сега това е безпрепятствен достъп до едно от най-нестабилните места на планетата, като се предоставя помощ на американските военновъздушни сили по права линия - от Съюзното обединено командване на силите в Неапол, със спирки на остров Крит и евентуално Кипър.

Понастоящем военновъздушната база Суда на практика е достигнала предела на възможностите си за обслужване на самолети. Голяма част от 115-о бойно крило в Суда е преотстъпено на американските сили и разполага с транспортни самолети С-130 и С-17, летящи танкери КС-135 и RC-135 Rivet Joint за събиране на информация и идентифициране на потенциални цели. Транспортните самолети са там с основна цел евентуално транспортиране на американски цивилни граждани от Израел и Ливан./БГНЕС

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Василис Недос, "Катимерини"

Последвайте ни и в google news бутон