Доказателствата за предполагаеми масови убийства на бели южноафриканци, представени от Доналд Тръмп в Белия дом, в някои случаи бяха снимки от Демократична република Конго. Това се случи по време на напрегната дискусия между президента на САЩ и южноафриканския му колега Сирил Рамафоса, съобщи „Гардиън“.
„Това са всички бели фермери, които са погребани“, каза Тръмп, държейки разпечатка на статия, придружена от снимка.
Снимката, придружаваща статията, всъщност е скрийншот от видеоклип, публикуван от Ройтерс на 3 февруари и впоследствие проверен от екипа за проверка на фактите на информационната агенция, на който се вижда как хуманитарни работници вдигат чували с тела в конгоанския град Гома. Изображението е взето от кадри на Ройтерс, заснети след смъртоносни сражения с подкрепяните от Руанда бунтовници М23.
В друг момент от срещата Тръмп постави клопка на Рамафоса, като пусна видеоклип, който според него доказвал, че в Южна Африка се извършва геноцид срещу бялото население. В него имаше кадри, за които Тръмп твърдеше, че показват гробовете на повече от хиляда бели фермери, обозначени с бели кръстове.
Кадрите - заснети на магистрала, свързваща малките градове Нюкасъл и Нормандейн в Южна Африка - всъщност показваха мемориално място, а не гробове.
Роб Хоатсън, който е създал паметника, за да привлече общественото внимание, заяви пред Би Би Си, че това не е място за погребение.
„Това е мемориал. Това не беше постоянен паметник, който беше издигнат. Това беше временен мемориал“, каза той. Мемориалът е поставен след убийството на двама африкански фермери в местната общност.
Видеото, пуснато от Тръмп, съдържаше няколко лъжи и неточности, но имаше за цел да подкрепи предложението на президента за „убежище“ на преследваните бели фермери, което разгневи южноафриканското правителство, което оспорва обвиненията. Белият дом твърди, че то показва доказателства за геноцид над белите фермери в Южна Африка. Тази теория на конспирацията, която от години се разпространява сред крайната десница, се основава на неверни твърдения.
Във видеоклипа на видно място се появява Джулиъс Малема, политик, известен с радикалната си реторика. В няколко клипа той е видян да носи червената барета на своята популистка, вдъхновена от марксизма партия „Борци за икономическа свобода“ (EFF) и да скандира призиви за „прерязване на гърлото на белотата“, както и песента срещу апартейда „Убий бура, убий фермера“.
Републиканският президент лъжливо заяви, че Малема е държавен служител, като намекна, че подстрекателските му лозунги отразяват официална политика срещу бялото малцинство в Южна Африка.
Малема е опозиционен политик, който стана известен с радикални реформи, включително преразпределение на земята и национализация на ключови икономически сектори.
Партията се класира едва на четвърто място на изборите миналата година с 9,5 % от гласовете. По време на срещата в Овалния кабинет Рамафоса и неговата делегация се разграничиха от реториката на Малема. | БГНЕС