Европейският съюз вярва, че постигането на търговско споразумение със Съединените щати е напълно възможно, заяви говорител на Европейската комисия, след като дипломати съобщиха за напредък в преговорите между двете страни, предаде АФП.
„Що се отнася до самото споразумение, смятаме, че то е на една ръка разстояние“, каза говорителят по търговските въпроси на ЕС Олоф Гил.
По информация на дипломати, представеното от Вашингтон предложение включва базисно митническо облагане в размер на 15%, с изключения за ключови сектори като фармацевтичната промишленост и авиацията. Уточненията обаче все още подлежат на доразглеждане.
Главният преговарящ от страна на ЕС, Марош Шефчович, е разговарял с американския министър на търговията Хауърд Лътник, като според представители на САЩ се наблюдава „напредък“ в разговорите между двамата стратегически партньори.
„ЕС продължава да води активни дискусии със Съединените щати както на техническо, така и на политическо равнище, и това е всичко, което мога да кажа към момента“, добави Гил, отказвайки да разкрие подробности относно съдържанието на разговора между Шефчович и Лътник.
Макар Комисията — която ръководи търговските преговори от името на 27-те страни членки — да е съсредоточена върху намирането на решение, Брюксел подчерта, че ще отговори с ответни мерки, ако не се стигне до споразумение.
„Работим по два паралелни пътя — водим преговори и същевременно се подготвяме за евентуалния сценарий, при който те не дадат желания резултат“, коментира Гил.
Страните от ЕС вече са одобрили пакет от контрамита в размер до 30% върху американски стоки на стойност 93 милиарда евро (109 милиарда долара), който ще влезе в сила на 7 август при липса на договореност. Освен това Комисията работи и по списък със сектори на американските услуги — сред които технологични и финансови компании — които също могат да бъдат засегнати от ограничения, ако преговорите се провалят, макар засега да няма представен проект за одобрение от държавите членки.
Франция също води инициативата за демонстриране на готовността на ЕС да приложи мощния механизъм срещу икономическо принуждение, наричан „инструмент срещу принуда“, който Гил описа като „най-силното средство за възпиране“ на Комисията. Той никога досега не е бил използван, но позволява на ЕС да налага ограничения върху вноса и износа на стоки и услуги. |БГНЕС