ФТ: Брюксел иска да принуди компаниите от ЕС да оповестяват договорите за доставка на руски газ

Следващия месец Европейската комисия ще предложи правила, според които подробностите по договорите трябва да се предоставят на органите по енергетика и сигурност.

Европейската комисия планира да принуди дружествата от ЕС да разкрият подробности за своите договори за доставка на руски газ, тъй като се стреми да ограничи вноса на гориво от страната до 2027 г., се казва в коментар на „Файненшъл таймс“ /ФТ/.

Съгласно правилата, които ще бъдат предложени следващия месец, от дружествата ще се изисква да разкриват обема и продължителността на всички договори за доставка на газ, сключени с Русия, пред изпълнителния орган на ЕС и пред националните органи в областта на енергетиката и сигурността, съобщи Комисията във вторник.

„Тези мерки ще дадат на правителствата и на комисията достъп до съответната информация за руския газ, постъпващ в техните енергийни системи, което ще позволи прилагането на целенасочени и ефективни мерки в целия ЕС и подготовката на алтернативни доставки“, заяви комисията.

Планът има за цел да помогне на ЕС постепенно да премахне последното руско гориво в своята система до 2027 г.

До края на тази година ЕС ще бъде „напълно свободен от руски газ“, заяви комисарят по енергетиката на ЕС Дан Йоргенсен. „Това не е малко, не е лишено от предизвикателства, но може да бъде постигнато и ние ще го направим по постепенен и координиран начин“, добави той.

Други мерки включват забрана на договорите на спот пазара до края на тази година и на дългосрочните договори до края на 2027 г.

Комисията настоява, че от следващата година ще бъдат пуснати в експлоатация достатъчно допълнителни газови мощности в други части на света, за да се компенсира загубата на руското гориво. ЕС заяви, че е готов да купува повече американски втечнен природен газ като отстъпка пред президента Доналд Тръмп.

Йоргенсен заяви, че за да уреди законодателно забраната, изпълнителният орган на ЕС е намерил начин дружествата да се позовават на клаузи за „форсмажорни обстоятелства“ в договорите си, които не включват санкции, изискващи единодушно одобрение от държавите членки.

Проруските правителства на Унгария и Словакия редовно се противопоставят на санкциите за газа, като се позовават на потенциалния скок на енергийните разходи.

Вицепремиерът и министър на икономиката на Словакия Дениса Сакова заяви, че страната не е съгласна с плана и че „принципно се противопоставя на това Европейската комисия да подготвя мерки, които вредят не само на нашите национални интереси и покупателната способност на словашките домакинства, но и на цяла Европа“.

Словакия и Унгария все още са силно зависими от руските горива. Руският петрол съставлява около 80 % от доставките за двете страни.

Руският газ съставлява 13% от общия внос на ЕС, въпреки усилията за прекратяване на зависимостта от руските горива след пълномащабната инвазия на Москва в Украйна през февруари 2022 г. Вносът на петрол от Русия, който до голяма степен е обект на санкции, е намалял до около 3 процента от общите доставки за ЕС. Преди 2022 г. те са били около 26%.

Ръководител на газовия сектор заяви, че документът на Комисията е „по-амбициозен“ от очакваното. Въпреки че общият план изглежда положителен, изпълнителният директор постави под въпрос правното основание за забрана на спотовите или дългосрочните договори за газ.

Андреас Гут, генерален секретар на браншовата организация „Еврогаз“, заяви, че газовите компании „разбира се, ще се съобразят“.

Комисията предложи също така търговски мерки върху вноса на обогатен уран, като например мита или такси, и увеличаване на усилията за борба с руския сенчест флот от петролни танкери.

Тя заяви, че ще настоява държавите членки постепенно да прекратят доставките на руско ядрено гориво, горивни услуги и резервни части от Русия и да ги заменят с „напълно европейски“ алтернативи.

Nucleareurope, индустриален орган, заяви, че „вече са положени усилия за намаляване на зависимостта ни от руски горива и компоненти“ и призова за „дългосрочна видимост и подкрепа от страна на ЕС“ за изграждане на вериги за доставки в Европа. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон