Учени: Предците на тиранозавър рекс са дошли от Азия

Предците му са преминали по сухопътен мост от Азия до Северна Америка преди повече от 70 милиона години.

Тиранозавър рекс господства в Северна Америка точно преди масовото измиране преди 66 милиона години, което поставя края на „ерата на динозаврите“. Според нови изследвания обаче неговите предци са дошли от Азия.

Т-рекс е емблематичен. Понякога го наричат „кралят на динозаврите“ заради огромните му размери. Той е бил един от най-големите сухоземни хищници на всички времена с дължина до 13 м и тегло до 9 тона.

Видът е познат от вкаменелости, открити в Северна Америка. Най-известната от тях е Hell Creek Formation в северната част на САЩ.

Други тиранозавърски видове също са доминирали в съответните местообитания в северните континенти.

Преди тиранозавър рекс, върхови хищници са били видовете дасплетозавър и горгозавър. По-на север е властвал албертозавърът. В Азия върховният хищник е бил тарбозавърът, който е почти толкова голям, колкото Т-рекс.

Южните континенти са имали свои собствени масивни хищници, които са запълвали същата екологична ниша като тиранозаврите в северното полукълбо.

Палеонтолозите не са успели да постигнат съгласие откъде са се появили тиранозаврите.

Нова статия, публикувана в списание Royal Society Open Science, твърди, че предците на тиранозавър рекс са преминали по сухопътен мост от Азия до Северна Америка преди повече от 70 милиона години.

„Географският произход на Т-рекс е обект на ожесточени дебати. Палеонтолозите са разделени по въпроса дали неговият прародител е дошъл от Азия или от Северна Америка“, заяви водещият автор Касиус Морисън, докторант в Лондонския университетски колеж (UCL) в Обединеното кралство. 

„Десетки вкаменелости на Т-рекс са открити в Северна Америка, но нашите открития показват, че вкаменелостите на прекия предшественик на Т-рекс може да се намират неоткрити още в Азия“, обясни той.

Екипът на Морисън също така опроверга твърдението, направено миналата година, че новооткритият северноамерикански роднина на Т-рекс, Tyrannosaurus mcraeensis, го е предшествал с 3 до 5 милиона години. Това откритие изглежда предполагаше северноамерикански произход.

Екипът твърди, че тази вкаменелост на T. mcraeensis не е надеждно датирана.

В новото изследване е проследено и моделирано как тиранозаврите и техните братовчеди мегарапторите са се разпространили по света.

Тиранозаврите са се разделили на тиранозавриди, като Т-рекс, и мегараптори.

Мегарапторите са загадъчна група месоядни динозаври, за които има само оскъдни сведения от вкаменелости в Азия, Южна Америка и Австралия. За разлика от здравите тиранозавриди с малки ръце, мегарапторите са развили стройни черепи и дълги ръце.

Новото изследване показва, че мегарапторите са били по-широко разпространени, отколкото се смяташе досега. Вероятно са се появили в Азия преди около 120 милиона години и са се разпространили в Европа, а след това и в големия южен суперконтинент Гондвана.

Двете групи вероятно са еволюирали по различен начин заради различната плячка.

В южните континенти мегарапторите може би са ловували млади дългокраки завроподи, докато на север тиранозаврите е трябвало да се борят с големи и силни видове като трицератопс, едонтозавър и анкилозавър.

И тиранозаврите, и мегарапторите са достигнали гигантски размери приблизително по едно и също време. Този период е период на захлаждане на климата след пика на глобалните температури преди около 92 милиона години.

Този бърз растеж е последван от изчезването на други гигантски месоядни – кархародонтозавридите, което е оставило вакуум на върха на хранителната верига.

Тиранозаврите и мегарапторите вероятно са били по-приспособени към по-ниските температури, отколкото другите групи месоядни динозаври.

„Нашите открития хвърлиха светлина върху това как най-големите тиранозаври са се появили в Северна и Южна Америка през креда и как и защо са станали толкова големи до края на ерата на динозаврите“, каза съавторът Чарли Шерер, също от Лондонския университетски колеж. 

„В началото на своята еволюционна история, преди около 120 милиона години, мегарапторите са били част от широко разпространена и разнообразна динозавърска фауна“, посочи съавторът Мауро Аранчага Роландо от Аржентинския музей за природни науки „Бернардино Ривадавия“.

„С напредването на периода креда и разминаването на континентите, които някога са образували Гондвана, тези хищници стават все по-специализирани. Тази еволюционна промяна ги е накарала да обитават по-специфични среди. Докато в региони като Азия мегарапторите в крайна сметка са били заменени от тиранозаврите, в райони като Австралия и Патагония те са еволюирали, за да се превърнат във върхови хищници, доминиращи в своите екосистеми“, добави той. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон