Франция осъди трима по дело за трафик на хора в производството на шампанско

Адвокатът на жертвите, 50 предимно недокументирани сезонни работници от Мали, Мавритания, Кот д’Ивоар и Сенегал, определи решението като „историческо“.

Френски съд осъди на ефективни присъди трима души, включително работодател, по обвинения в трафик на хора, свързан с експлоатация на сезонни работници и настаняването им в ужасяващи условия по време на гроздобера през 2023 г. в региона на Шампан, предаде АФП.

Решението идва в момент, когато винопроизводственият район е под засилено наблюдение заради друго разследване – за наемането на украински работници по време на същия гроздобер, белязан от необичайна жега и смъртта на четирима берачи на грозде.

Адвокатът на жертвите, 50 предимно недокументирани сезонни работници от Мали, Мавритания, Кот д’Ивоар и Сенегал, определи решението като „историческо“.

Съдът осъди директорката на фирма за лозарски услуги на име Anavim – киргизстанка на около 40 години – на две години затвор и още две условно. Тя отрече да носи отговорност за условията на живот и прехвърли вината върху другите двама обвиняеми, заподозрени в наемането на работниците.

Останалите двама подсъдими, и двамата мъже на около 30 години, получиха по една година ефективна присъда и още две условно. И тримата бяха признати за виновни в трафик на хора – според френския закон това включва наемане, транспортиране, настаняване или получаване на лице с цел експлоатация чрез принудителен труд, злоупотреба с власт или уязвимост или в замяна на облаги.

Съдът в град Шалон-ан-Шампан постанови разпускането на компанията и глоби с 75 000 евро винопроизводителна кооперация, с която тя е работила. Осъдените трябва да изплатят по 4 000 евро обезщетение на всяка от жертвите.

Адвокатът Максим Сесиьо, който представляваше работниците, нарече присъдата „показателна“. По думите му тазгодишният гроздобер ще бъде под сериозен обществен контрол и никой вече няма да може да твърди: „Не знаех, не разбрах, не знаех кои са тези хора в лозята ми“.

Всяка година около 120 000 сезонни работници се наемат за ръчен гроздобер в Шампан, където се отглеждат лозя върху 34 000 хектара за производството на емблематичното пенливо вино. През 2023 г. четирима работници загинаха, вероятно вследствие на топлинен удар след работа в екстремни температури. |БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон