Фон дер Лайен пропусна Мицкоски, призова за конституционни промени

Надявам всички партии да се възползват от този момент и да подкрепят конституционните промени, сега е правилният момент. Става дума за вашето бъдеще и всички партии носят отговорност за бъдещето на Северна Македония.

Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на съвместната пресконференция с премиера Димитър Ковачевски, предаде репортер на БГНЕС.

По-рано Фон дер Лайен проведе срещи с Ковачевски, президента Стево Пендарвоски, вицепремиера по европейските въпроси Боян Маричич, външния министър Буяр Османи и други правителствени служители. Ръководителят на ЕК обаче не проведе среща с председателя на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски, който определя конституционните промени като "български диктат".

Призив за действие

"Със сигурност съм наясно с промяната в конституцията. Първите стъпки вече са направени в парламента и това е добра новина. Надявам, че всички партии ще използват тази възможност да продължат напред, защото сега е правилният момент. Ето защо е важно да използвате този момент", каза Фон дер Лайен. "Северна Македония вече постигна много и моето желание е да продължите безусловно. Процесът на проверка върви гладко и ние се стремим да започнем преговори за клъстера "Основни теми" тази година."

Председателят на ЕК изрази надежда, че партиите ще подкрепят конституционните промени, защото "всички носят отговорност за бъдещето на страната".

"Изборът е ваш и затова наистина се надявам всички партии да се възползват от този момент и да подкрепят конституционните промени. Става дума за вашето бъдеще и всички партии носят отговорност за бъдещето на Северна Македония", каза тя. "Знаем, че ЕС има дълга история на присъединяване, не винаги е бил Съюз от 27 членки, но непрекъснато работи върху разширяването и има история на уважение към всички и всяка нация и към многообразието, което представляваме. Ето защо съм сигурна, че един ден ще посрещнем Северна Македония."

Второто послание, предадено днес от Фон дер Лайен е, че икономиките трябва да се консолидират.

"Вече го правим. Поглеждайки назад, имаме инвестиционен план от 30 милиарда евро, който се изпълнява бързо, заяви тя, като спомена инвестициите в чиста енергия като слънчевите електроцентрали в Битоля и Осломей, вятърния парк в Богданци и подкрепата от 80 милиона евро за справяне с енергийната криза миналата година.

Фон дер Лайен съобщи, че блокът ще подпомогне Западните Балкани в процеса на реформи с инвестиции от 6 млрд. евро.

Конкретни стъпки

Ковачевски от своя страна каза, че Фон дер Лайен винаги идва с конкретни стъпки и планове за подхода към ЕС, а днес двамата са обсъдили и конкретния план за растеж, който ще донесе конкретни ползи на РСМ и нейните граждани дори преди пълноправното членство .

"Този план ще даде нов силен тласък на европейската интеграция на страната. С прилагането му, което зависи и от ЕС, но преди всичко от нас, Западните Балкани ще удвоят размера на икономиката на региона, а нашите икономики ще растат с около 10%", каза премиерът Ковачевски.

Някои от ползите, дължащи се на плана, са: възможността за отваряне на пазара на ЕС за македонски продукти, увеличаване на обхвата на безмитните продукти, гладко движение на услугите в областта на електронната търговия и повишаване на качеството на образование. От независимостта на страната до днес, подкрепата от ЕС за Северна Македония възлиза на над 3,3 милиарда евро.

Министър-председателят Димитър Ковачевски подчерта, че европейското бъдеще на държавата не трябва да бъде заложник на политически сметки

Той изрази надежда партиите, които са против промяната на Конституцията, да покажат, че са за Европейско бъдеще за страната, защото "сега има прозорец за присъединяване към ЕС".

„Надявам се тези, които винаги в историята са били против европейската и атлантическата интеграция на страната, най-после, за първи път в своето политическо съществуване, да покажат в парламента, че са за европейското бъдеще на страната“, заяви Ковачевски.

Отворен прозорец за европейска интеграция

Според премиера вече има отворен прозорец за присъединяване към ЕС.

"Сега всички държави са единодушни, че трябва да има разширяване. Това означава обединение на Европа", каза Димитър Ковачевски. Според него РСМ вече има 50% съответствие с европейското законодателство.

Ковачевски посочи, че всеки трябва да поеме отговорността в своите ръце за сегашното и за бъдещите поколения.

"С такива неща не може да се пресмята и не трябва да си играете с емоциите на гражданите, защото това ще означава повторение на лошия сценарии, който гледахме 11 години - регрес на етническите отношения в страната, регрес на отношенията със съседите. "Не мръднахме и милиметър в евроинтеграцията и НАТО. Лошият опит от историята не трябва да се повтаря. Ще работим за сбъдването на мечтата за европейска Македония до 2030 г., коментира премиерът.

Отсъстващият Мицкоски

Ръководителят на ЕК реши да не провежда среща с председателя на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски или други представили на партията и отбеляза, че конституционните промени не могат да бъдат заобиколени.

На въпроса защо няма да се срещне с лидера на ВМРО-ДПМНЕ, предвид изказването му, че има очаквания от нейното посещение, Фон дер Лайен отново подчерта: „Конституционните поправки са необходима стъпка по пътя към присъединяване към ЕС“.

„Където и да съм, обикновено се срещам с държавния глава и правителството, в зависимост от конституционния ред. Такъв е случаят с моето пътуване до Западните Балкани, но така е и с всички останали мои визити и пътувания, когато посещавам държави членки има правило да се срещам с държавния глава или министър-председателя на държавата“, добави Фон дер Лайен.

БГНЕС припомня, че Мицкоски неведнъж е определял изискването за конституционни промени и вписването на българите като български диктат. Всъщност това е незаобиколимо условие от общоевропейското предложение за продължаване по пятя към ЕС, познато като "френско предложение".

Наскоро Мицкоски заяви: "Що се отнася до конституционните промени при тези условия, които нарекохме български диктат, ВМРО-ДПМНЕ и парламентарната група не го правят, защото са упорити и защото смятаме да пречим на правителството. Няма аргумент, който да съм чул, независимо дали е от вътрешната политическа сцена или от международната общност, който да ни разубеди". Мицкоски оцени като "безумие" тезата, че отхвърлянето на конституционните промени ще блокира на европейския път на Северна Македония

Вчера председателят на ЕК беше посрещната в Скопие от президента на РСМ Стево Пендаровски, припомня БГНЕС. По-късно днес Фон дер Лайен ще пътува до Прищина, за да проведе разговори с президента Вьоса Османи и премиерът Албин Курти. Впоследствие председателят на ЕК ще проведе срещи и в Белград с президента Александър Вучич и други официални лица от сръбска страна. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон