Фестивалът във Венеция ще връчи "Златен лъв" след силно политизирано 80-о издание

Стачката в Холивуд може и да е лишила Венеция от обичайния брой звезди, но с началото на церемонията по награждаването най-старият филмов фестивал в света все още може да се похвали със статута си на стартова площадка за претенденти за "Оскар" и платформа за политически изявления.

На 80-ото издание на фестивала на остров Лидо бяха представени някои много силни заглавия - от Ема Стоун в ролята на оживял труп, който е луд по секса, през биографични филми за Енцо Ферари, Присила Пресли и Ленард Бърнстейн, до опустошителни мигрантски драми.

Тазгодишният "Златен лъв" се определя от жури, ръководено от режисьора Деймиън Шазел ("La La Land") и включващо Джейн Кемпиън и Лора Пойтрас, която миналата година спечели с документалния филм за голямата фармацевтична индустрия "Цялата красота и кръвопролитие".

Венеция е подходящ момент за стартиране на кампаниите на студията за награди, а тази година фестивалът имаше много престижни филми.

Може би най-добре приет от критиците беше "Клети създания", феминистка преработка на "Франкенщайн", която изглежда е предопределена да спечели номинации за Стоун с нейното забавно и шокиращо откровено превъплъщение в ролята на жена, възкръснала от мъртвите, което накара Венеция да се засмее.

Последният от 23-те филма в конкурса е "Памет", който бе показан в петък и може да се окаже претендент за награди в последния момент с трогателния си и морално сложен разказ за възстановяващ се алкохолик, който се сприятелява с мъж с деменция.

Звездата на филма, Джесика Частейн, беше една от малкото холивудски звезди, които успяха да присъстват на фестивала. Стачкуващите профсъюзи освободиха филма "Памет" от участие, тъй като е създаден извън системата на студията.

Частейн подкрепи стачките, заявявайки, че актьорите твърде дълго са мълчали за "злоупотребите на работното място" и "несправедливите договори".

Адам Драйвър също успя да промотира независимия филм "Ферари" на Майкъл Ман и също подкрепи профсъюзите.

Но режисьорът Дейвид Финчър, който направи премиера на филма си за наемни убийци "Убиецът" с участието на Майкъл Фасбендер и е тясно свързан с Netflix, предизвика полемика, като заяви, че разбира "и двете страни".

Старт на наградите

Премиера на фестивала, въпреки отсъствието на звездите му, представи и елегантният биографичен филм "Маестро", режисиран от Брадли Купър и с участието му в ролята на диригента-композитор Ленард Бърнстейн.

Предишната носителка на "Златен лъв" София Копола получи добри отзиви за биографичния си филм за младата съпруга на Елвис Пресли "Присила" с 25-годишната актриса Кейли Спини в главната роля.

Критиците бяха впечатлени и от две силни мигрантски драми.

"Io Capitano" на италианеца Матео Гароне разказва епичната и брутална история на сенегалски тийнейджър, който прекосява Африка, за да стигне до Европа, а в централната роля зрителите са очаровани от новодошлия Сейду Сар.

А "Зелената граница" предложи разтърсващ разказ за бежанците, попаднали в капан между Беларус и Полша по време на реална криза на границата на ЕС през 2021 г.

Имаше и някои неуспешни филми, не на последно място "Dogman" на Люк Бесон за малтретирано момче, което намира убежище при глутница кучета и драг шоу, който един критик нарече "най-глупавият филм на годината".

Друг странен филм беше "El Conde" на чилиеца Пабло Лараин, който пресъздава бившия диктатор на страната му Аугусто Пиночет като кръвопиец.

Силният конкурсен състав помогна да се отклони вниманието от споровете около включването на Роман Полански в раздела за извънконкурсни филми.

В качеството си на осъден за сексуално престъпление 90-годишният режисьор вече се бореше да намери разпространение в САЩ и други страни за своята сладникава комедия "Дворецът". Катастрофалните отзиви във Венеция няма да помогнат.

Понастоящем филмът е оценен с нула процента в класацията на Rotten Tomatoes, а критиците го определят като "безсмислен провал" и "глупост за душата".

Друг режисьор, който на практика е включен в черния списък в САЩ, Уди Алън, се представи по-добре с 50-ия си филм (и първия на френски език) "Coup de Chance", който е смятан за най-добрия му филм от поне десетилетие насам. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон