Европейската прокуратура внесе в Софийския районен съд обвинителен акт срещу управителя на българско дружество за опит за измама, свързана с проект за подпомагане на предприемачи в Африка.
Проектът е финансиран от Европейския съюз /ЕС/ и е на стойност 1,92 млн. евро.
Обвиняемият е предоставил невярна информация, за да получи средства за проект, финансиран от Европейския фонд за развитие (ЕФР), насочен към подпомагане на дейности в развиващите се държави в Африка, Карибския и Тихоокеанския басейн и отвъдморските страни и територии.
Случаят е докладван на Европейската прокуратура от Европейската служба за борба с измамите (OLAF). Данните датират от 2021 г., когато Министерството на планирането, статистиката и регионалната интеграция на Република Конго обявява покана за участие в търг за закупуване на оборудване, предназначено за подпомагане и обучение на предприемачи в секторите на селскостопанските култури, преработката на дървесина, с финансовата подкрепа на Делегацията на Европейския съюз в страната. Спечелилата фирма ще предостави трактори, плугове, сеялки, поливни устройства, системи за компостиране, инкубатори за яйца, машини за обработка на царевица и други пособия. Съгласно изискванията на обществената поръчка оборудването трябва да произхожда от държава членка или от територия, одобрена от програмата.
За да изпълни изискванията на проекта, обвиняемият представил оферта, в която декларирал, че по-голямата част от оборудването е с произход от България. Според разследването обаче това не е вярно. Проверката показала, че някои от артикулите са с произход от Китай, а в някои случаи производителите не съществуват. Офертата на българското дружество била отхвърлена след установяването на нередностите.
Ако бъде признат за виновен, обвиняемият може да бъде осъден на лишаване от свобода за срок от една до шест години и на глоба между 1000 и 5000 евро (2000 и 10 000 лв.).
Всички заподозрени се считат за невинни до доказване на вината им пред компетентните български съдилища. I БГНЕС