Европа размишлява над сигурност без САЩ

Въпреки че Европа отдавна обсъжда необходимостта да гарантира собствената си сигурност без значителна подкрепа от САЩ, през последните дни от Брюксел идват множество инициативи по тази тема.

Европейските страни обмислят варианти за сътрудничество в областта на сигурността без САЩ на фона на нарастващите разногласия с администрацията на американския лидер Доналд Тръмп, съобщи европейското издание "Политико". 

„Висши европейски служители все повече стигат до заключението, че е време да признаят, че САЩ при Тръмп вече не са надежден търговски партньор, още по-малко надежден съюзник в областта на сигурността“, се казва в статията. Европейските политици и дипломати все по-често обсъждат потенциалните последици от дългосрочен разрив с Вашингтон. В такава ситуация „коалицията на желаещите“, сформирана през март 2025 г., би могла потенциално да „формира основата за нов съюз“. 

Отбелязва се, че този формат не изключва сътрудничеството с Вашингтон, но не го приема „като даденост“. Въпреки че Европа отдавна обсъжда необходимостта да гарантира собствената си сигурност без значителна подкрепа от САЩ, през последните дни от Брюксел идват множество инициативи по тази тема. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон