Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) постанови, че Турция е нарушила правото на затворниците на зачитане на личния и семейния им живот, като е ограничила посещенията през уикенда и телефонните разговори, съобщи Стокхолмският център за свобода.
Решението е по жалба, подадена от Талха Алтинтоп и още 28 турски граждани, които твърдят, че ограниченията са им попречили да поддържат редовен контакт със своите деца в училищна възраст.
Един от жалбоподателите е посочил и че неговата лична кореспонденция е била качена в Националната съдебна мрежа (НСМ) — централизирана дигитална система, използвана от турските съдебни институции за съхранение и споделяне на правни документи.
В решението си по делото „Алтинтоп“ и други срещу Турция базираният в Страсбург съд единодушно установи, че Анкара е нарушила правото на жалбоподателите на зачитане на личния и семейния им живот съгласно член 8 от Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ).
Жалбоподателите са били задържани в различни затвори — в очакване на съдебен процес или решение по обжалване, или при изтърпяване на присъди за престъпления, свързани с тероризъм, във връзка с опита за преврат от 15 юли 2016 г.
Съдът отхвърли възраженията на турското правителство, като отбеляза, че вече е отхвърлял сходни аргументи в решението по делото „Субаши“ и други срещу Турция от декември 2022 г., при което Анкара твърдеше, че ограниченията са временни, оправдани с капацитетни затруднения и компенсирани от възможността за посещения през делничните дни и други средства за комуникация.
ЕСПЧ разпореди турското правителство да изплати по 1500 евро обезщетение за неимуществени вреди на всеки от жалбоподателите, както и допълнителни 500 евро на 11 от тях, които са представили доказателства за направени разходи и разноски. | БГНЕС