Експерти: здравословното хранене изисква минимална консумация на месо

Заключението доразвива изводите от доклад от 2019 г., който предизвика сериозен отпор от хранителната индустрия.

Здравни специалисти потвърдиха, че пълноценната диета трябва да бъде предимно растителна, а месото – в минимални количества. Заключението е публикувано в списание The Lancet и доразвива изводите от доклад от 2019 г., който предизвика сериозен отпор от хранителната индустрия.

Авторите настояват, че здравословният режим е „преобладаващо базиран на растителни храни, с умерено включване на продукти от животински произход и минимална консумация на добавени захари, наситени мазнини и сол“.

Новите препоръки почти не се различават от тези отпреди пет години:

  • червено месо (говеждо, свинско, агнешко) – максимум 15 грама на ден;
  • зеленчуци – 200 г; плодове – 300 г; зърнени храни – 210 г;
  • млечни продукти – 250 г;
  • риба или морски дарове – 30 г, плюс бяло месо като птиче.

Изследователите подчертават, че т.нар. „диета за планетарно здраве“ е свързана с по-добри здравни резултати, значително намаляване на смъртността от всички причини и спад в случаите на хронични заболявания, свързани с храненето.

Фермерски и агропроизводствени организации в много страни определят препоръките като „неподходящи“ и „опасни“, но научната общност вижда в тях устойчив модел за здраве и околна среда. | БГНЕС, АФП

Последвайте ни и в google news бутон