Експерти: Светът е по-подготвен от всякога за цунами

Експерти в областта на океана все още не могат да предскажат кога може да се случи някое.

Светът е по-подготвен от всякога за опустошително цунами благодарение на системите за ранно предупреждение.

Това заявиха експерти в областта на океана, въпреки че все още не могат да предскажат кога може да се случи някое, предаде АФП.

С приближаването на 20-ата годишнина от азиатското цунами през декември 2004 г. подкрепяните от ООН специалисти повториха съобщенията относно подготвеността за цунами. Тогава бедствието уби повече от 170 000 души.

Преди две десетилетия учените не са имали на разположение системата за предупреждение за цунами в Индийския океан, когато се случи бедствието. Но сега 1400 станции по света намаляват времето за предупреждение до само няколко минути, след като се формира вълната цунами.

„Много по-добре подготвени сме, отколкото бяхме през 2004 г. Глобалната система за ранно известяване спасява животи. В по-голяма безопасност ли сме? Да, може би. В по-голяма безопасност ли сме в целия свят? Може би не. Всъщност имаме нужда от вашата помощ. Защото трябва да предадем съобщението, за да бъдем по-добре подготвени“, заяви Бернардо Алиага, ръководител на отдела за устойчивост на цунами в ЮНЕСКО.

Експертите от ЮНЕСКО се надяват да накарат гражданите в уязвимите райони да се предпазят от смъртоносни и непредсказуеми опасности чрез програма за повишаване на осведомеността и готовността на крайбрежните общности, наречена „Готови за цунами“.

„Целим се до 2030 г. 100% от тези общности в риск да са подготвени и устойчиви на цунами“, каза Ардито Кодиджат, ръководител на Информационния център на ЮНЕСКО за цунами в Индийския океан.

Такива превантивни мерки включват карти за евакуация, редовни учения за цунами и информиране на хората да гледат за знаци за цунами, включително слушане за неговия звук подобен на рев, преди да избягат на високо.

Мерките се намират наред с други конкретни предупреждения като шамандури, разположени в близост до ключови разломни линии, които да засичат кога може да се образува вълна и да изпращат сигнали до центровете за предупреждение.

Страните, засегнати от цунамито и земетресението в Индийския океан през 2004 г., както и тези в близост до разломни линии като Япония, също са особено уязвими.

През 2011 г. колосално подводно земетресение с магнитуд 9,0 край североизточната част на Япония предизвика цунами, при което загинаха или изчезнаха около 18 500 души.

Експертите по океаните предупредиха, че не могат да предотвратят всеки смъртен случай, причинен от цунами, а само да сведат до минимум последиците от него.

„2004 г. беше такава трагедия, защото... можехме да знаем, че има събитие, но нямахме начин да съобщим на никого. Просто не знаем кога ще бъде следващото голямо, но това, което знаем, е, че можем да бъдем максимално подготвени“, заяви Лора Конг от Международния информационен център за цунами в Хонолулу. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон