Европейската комисия започна нови наказателни процедури срещу редица държави членки, включително България, заради неспазване на задълженията по транспониране на ключови европейски директиви и регламенти в националното законодателство. Страната ни е засегната в три отделни области: прилагане на санкции срещу Русия, безопасност при превоз на опасни товари и насърчаване на възобновяемата енергия.
Санкции срещу Русия
Първата процедура е свързана с неизпълнение на задължението за въвеждане на новите европейски правила относно криминализирането на нарушенията на санкциите на ЕС. България, заедно с още 17 държави, не е транспонирала изцяло разпоредбите, приети след началото на войната в Украйна. Целта на новото законодателство е да се осигури единно прилагане на наказателни мерки за заобикаляне на санкциите, включително преследване и осъждане на нарушителите. Срокът за транспониране на тези правила изтече на 20 май 2025 г.
Безопасност при транспортиране на опасни товари
Втората наказателна процедура засяга транспортирането на опасни товари по пътища, железопътни линии и вътрешни водни пътища. България, заедно с още осем държави, не е съобщила на Европейската комисия за въвеждането на актуализираните правила, съгласувани с международните стандарти. Новите изисквания имат за цел подобряване на сигурността при превоз на потенциално опасни материали. Срокът за тяхното прилагане изтече на 30 юни 2025 г.
Развитие на възобновяемата енергия
Третата процедура е част от най-мащабния пакет от наказателни мерки, обявен от Комисията този месец. Общо 26 държави членки, сред които и България, не са транспонирали навреме разпоредбите от новото законодателство за насърчаване на възобновяемата енергия. Мерките са насочени към ускоряване на прехода към чиста енергия – включително зелено електричество, водород и други нискоемисионни източници. Единствено Дания е изпълнила изискванията в срок, който изтече на 21 май 2025 г.
Следващи стъпки
Във всички случаи България разполага с двумесечен срок, за да отговори на официалните уведомителни писма от Комисията и да предприеме необходимите законодателни промени. При липса на адекватен отговор, Европейската комисия може да премине към следващата фаза – издаване на мотивирано становище, което предхожда евентуално предаване на случая на Съда на Европейския съюз. |БГНЕС