Днес Брюксел ще представи годишния си преглед на състоянието на върховенството на закона в Евросъюза. Последният проект беше съгласуван във вторник от ръководителите на кабинетите на 27-те комисари, съобщи „Политико“
Докладите се изготвят от 2020 г. насам и третират четири основни теми - правосъдие, борба с корупцията, медийна свобода и плурализъм и институционални въпроси, свързани с функционирането на администрацията.
Съгласно ангажиментите на България по Плана за възстановяване и устойчивост, Народното събрание е приело закон за създаване на механизъм за гарантиране на ефективна отчетност и наказателна отговорност на главния прокурор и неговите заместници, се посочва в черновата на документа. В него се отбелязва също, че се предвижда съдебен контрол върху решенията на прокуратурата да не започне разследване по определени дела.
Все още буди тревога съставът на Висшия съдебен съвет и функционирането на Инспектората към Висшия съдебен съвет. Отчита се, че функционирането на Инспектората към Висшия съдебен съвет, който отговаря за образуването на дисциплинарни производства, е подложен на риск от политическо влияние.
В България все още липсват окончателните присъди по дела за корупция на високо ниво, гласи друго заключение от доклада.
Предприемат се стъпки за изменение на законодателството, свързано с цифровизацията на правосъдието, са констатирали експертите по отношение усилията за подобряване на качеството и ефективността на правосъдието
Отбелязва се, че в страната са приети нови закони относно съдебната медиация и правната помощ с цел подобряване на достъпа до правосъдие.
С цел гарантиране защитата на съдиите от дисциплинарна отговорност въз основа на съдържанието на техните съдебни решения, парламентът прие нов закон, който в момента е в процес на разглежда от Конституционния съд.
Отбелязва се съществуването на сериозни пропуски по отношение на мерките за интегритет за висшите длъжности.
България е започнала процес на отнемане на българско гражданство, предоставено по силата на (вече отменената) разпоредба за осъществяване на инвестиции поради неспазване на изискванията на националната правна рамка от страна на инвеститорите
По отношение прозрачността върху медийната собственост или подобряване на публичната достъпност на информацията за медийната собственост в България продължиха обсъжданията с цел да се осигури по-ефективно прилагане на задълженията, свързани със собствеността на медиите, се посочва в документа.
В България беше създадена експертна група, която да проучи въпроса, тъй като липсата на ясна рамка за да се гарантира прозрачност при разпределянето на държавната реклама продължава да буди безпокойство.
В повечето държави членки съществува благоприятна и подкрепяща среда за граждански и пространството на гражданското общество продължава да се счита за "отворено", като се полагат допълнителни усилия за подобряване на тяхното положение.
В България Съветът за развитие на гражданското общество е започнал да функционира и работи по национално финансиране за развитие на сектора. /БГНЕС